Europarlament zpřísňuje pravidla pro ratingové agentury

Ekonomika
16. 1. 2013 13:55
Členské státy EU, europoslanci a Evropská komise se na přísnějších pravidlech pro zveřejňování ratingů v EU dohodli loni. Hlasování EP byl poslední krok (ilustrační foto).
Členské státy EU, europoslanci a Evropská komise se na přísnějších pravidlech pro zveřejňování ratingů v EU dohodli loni. Hlasování EP byl poslední krok (ilustrační foto).

Evropský parlament schválil přísnější pravidla pro fungování ratingových agentur v Evropské unii. Agentury například budou smět zveřejňovat nevyžádané ratingy států jen v určených termínech. Europoslanci si od nových pravidel slibují, že zvýší transparentnost a sníží spoléhání investorů na ratingové známky.

Někteří politici přičítali ratingovým agenturám podíl na vzniku finanční krize. Hodnocení úvěrové spolehlivosti států mimo jiné ovlivňuje to, jak bude pro zemi nákladné půjčit si peníze. Ovlivňují ale i náladu na trzích. Když jedna z nejvýznamnějších ratingových agentur Standard & Poor's loni v lednu snížila hodnocení devíti zemí eurozóny, začaly trhy spekulovat o rozpadu eurozóny.

Členské státy EU, europoslanci a Evropská komise se na přísnějších pravidlech pro zveřejňování ratingů v EU dohodli loni. Chtějí, aby ratingové společnosti vydávaly nevyžádaná hodnocení úvěrové spolehlivosti států v předem stanovených termínech a aby vysvětlily, jak ke svým závěrům došly.

"Dnešní hlasování je důležitým krokem směrem k osvobození členských států od jejich osudové závislosti na ratingových agenturách," komentovala hlasování socialistická europoslankyně Olga Sehnalová. "Ty by napříště neměly hodnotit národní ekonomiky bez jasných kritérií a transparentní metodologie. Fixní kalendář má navíc předejít situacím, kdy agentury mohly účelově vydávat nepříznivá hodnocení před důležitými politickými rozhodnutími."

Navíc nebudou smět vydávat přímá doporučení k politice států, které hodnotí. Pokud poruší pravidla, budou po nich státy nebo banky za určitých podmínek moci požadovat odškodné.

Hlasování v EP byl poslední krok k tomu, aby mohly vstoupit v platnost. Podle agentury DPA by se tak mohlo stát již na jaře.

Autor: - red -, ČTK Foto: SXC

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ