Evropská banka zlepšila výhled rozvíjejících se ekonomik střední Evropy

Ekonomika
9. 5. 2018 17:15
Euro (ilustrační foto).
Euro (ilustrační foto).

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zlepšila odhad letošního růstu rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě a Pobaltí o půl procentního bodu na 3,8 procenta. Výhled nezahrnuje Českou republiku, kterou již EBRD počítá mezi vyspělé země.

Hospodářský růst ve sledovaných zemích by měl letos navzdory zlepšení prognózy zpomalit z loňských 4,3 procenta. V příštím roce očekává EBRD další zvolnění růstu, a to na 3,3 procenta. Banka upozornila, že růstový potenciál ve střední Evropě omezuje nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.

Odhad letošního růstu slovenské ekonomiky EBRD zlepšila o 0,4 procentního bodu na 3,9 procenta. V příštím roce pak očekává zrychlení růstu na 4,2 procenta.

Banka zlepšila rovněž odhady letošního hospodářského růstu v Polsku a Maďarsku. Hrubý domácí produkt (HDP) Polska by měl stoupnout o čtyři procenta, HDP Maďarska pak o 3,8 procenta.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Tetra Images/Tetra Images

Další čtení

V Brně začíná Motosalon, čeká opět desetitisíce návštěvníků a zaměří se na ženy

Ekonomika
5. 3. 2026
ilustrační foto

Ropa i plyn zdražují. Trump chce chránit klíčový Hormuzský průliv

Ekonomika
3. 3. 2026
ilustrační foto

Česku se daří. Ekonomika loni stoupla víc, než se čekalo. Roste i zaměstnanost

Ekonomika
Aktualizováno: 3. 3. 2026 10:15

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ