Evropská komise se tvrdě opřela do plynovodu South Stream

Ekonomika
15. 9. 2011 10:42
Komisař pro energetiku Günther Oettinger.
Komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Evropská komise prý vyvíjí "bezprecedentní nátlak" na účastníky chystané výstavby nového ruského plynovodu South Stream, který má vést po dně Černého moře do jižní Evropy. V předvečer slavnostního podpisu příslušné dohody ruského koncernu Gazprom se západoevropskými účastníky projektu na to upozornil ruský list Kommersant.

Komise podle listu varuje, že se postará Gazpromu o problémy, pokud South Stream bude bránit konkurenčnímu projektu evropského plynovodu Nabucco, o jehož stavbě se dosud nerozhodlo.

Gazprom má s italským koncernem ENI, francouzským EdF a německou firmou Wintershall, divizí koncernu BASF, v pátek v jihoruském Soči za přítomnosti ruského premiéra Vladimira Putina podepsat dohodu, která má pro South Stream představovat právní záruku, že se projekt uskuteční. První větev nového plynovodu o kapacitě 15,75 miliardy metrů krychlových plynu ročně má být spuštěna nejpozději v roce 2015.

"Ale v předvečer uzavření klíčového dokumentu začaly evropské úřady, které se dávno snaží bojovat s monopolem Gazpromu a uskutečnit konkurenční projekt plynovodu Nabucco, s bezprecedentním tlakem na účastníky ruského projektu," napsal Kommersant.

Deník konkrétně upozornil na úterní vystoupení komisaře pro energetiku Günthera Oettingera v Kolíně nad Rýnem, který South Stream odhadl jako ruský pokus odvrátit Nabucco, který by Evropu zásoboval plynem na trase od Kaspického moře přes Ázerbájdžán a Turecko, obcházející Rusko. Pokud prý Moskva přiměje Ašgabat a Baku se zřeknout evropského projektu, osobně bude méně důvěřovat dlouhodobým kontraktům s Gazpromem a bude méně věřit tvrzením, že plyn není politickým nástrojem.

"Pro Rusy je výhodnější mít třicetiprocentní podíl na evropském trhu při objemu 600 miliard kubíků, než 40 procent ze 400 miliard," zdůraznil komisař. Evropa prý bude ochotna zvyšovat nákupy u Gazpromu jen v případě, že podíl Gazpromu na trhu a tím i závislost Evropské unie na ruských zdrojích klesne.  

Vysoké náklady

Oettinger již dříve proslul ostrými vyjádřeními na adresu Gazpromu, zejména pokud jde o vývozní monopol a plány zvýšit cenu plynu do konce roku na 500 dolarů za tisíc metrů krychlových. V Kolíně nad Rýnem si však podle Kommersantu dovolil tlačit nejen na Gazprom, ale i na jeho partnery v South Streamu.

Jednak osobně pochybuje, že se projekt uskuteční vzhledem k vysokým nákladům až 15,5 miliardy eur, jednak South Stream na rozdíl od nového ruského plynovodu Nord Stream po dně Baltu nezískal od EU žádné výhody. Komisař také podle listu aktivně lobbuje za to, aby unie při dovozu plynu a ropy z třetích zemí hovořila jedním hlasem a EK byla zastoupena při jednáních s dodavateli.

Gazprom, ENI, EdF a Wintershall se zdržely komentáře. Ruské ministerstvo energetiky však podle deníku změnilo postoj a už souhlasí s evropskou účastí na konferenci o postavení Kaspického moře, na kterém ve značné míře závisí Nabucco. Podle ruských analytiků je spor zatím jen ve stadiu polemik, ale zůstává vysoké riziko, že projekt South Stream bude zmražen či nedostavěn kvůli odhodlání Evropy mít alternativní plynovod.

Zřeknutí se vlastního plynovodu by však zvýšilo závislost Ruska na přepravě plynu přes Ukrajinu a Moskva se prý mimořádně nákladného projektu nezřekne i pro to, aby neztratila tvář.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025
Ilustrační foto

IDC: Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Ekonomika
18. 4. 2025

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ