Nedávný rozpačitý vstup společnosti Facebook na burzu podle deníku The New York Times dále zvýšil obavy běžných Američanů z obchodování s akciemi. List přitom upozorňuje, že jde o prohloubení dlouhodobého trendu, který začal dávno před primárním úpisem cenných papírů největší světové sociální sítě. Podíl Američanů investujících na burze je nyní nejnižší od roku 1998, kdy Gallupův ústav začal tento údaj zjišťovat.
V dubnu se obchodu s akciemi věnovalo 53 procent Američanů. Ještě v roce 2007 jich před finanční krizí bylo 65 procent. Největší byl podíl v roce 2002, kdy na burze bylo 67 procent Američanů. Finančníci doufali, že právě netrpělivě očekávaný vstup Facebooku na burzu by mohl tento trend zvrátit.
Nakonec to ale zřejmě bude naopak. Již začátek obchodování s akciemi sociální sítě provázely technické problémy, po kterých následoval několikadenní pokles jejich hodnoty pod upisovací cenu 38 dolarů za kus. V současnosti se akcie obchodují kolem 30 dolarů za kus, ale i nadále klesají a lze očekávat, že během dnešního dne klesnou pod tuto hranici. Dle analytiků je reálná hodnota akcií společnosti okolo 28 dolarů.
Jedním z těch, kdo se nechali strhnout nadšením kolem vstupu Facebooku na burzu, byl i profesor práva z Chicaga Alex Tsesis. Rozhodl se, že dá akciovému trhu ještě jednu šanci. Nakonec ale po několika dnech prodal svých několik akcií se ztrátou 2200 dolarů a rozhodl se, že dá burze jednou provždy vale.
"Jsem prostě extrémně skeptický ohledně toho, zda drobný investor má na trhu stejné podmínky jako ostatní," uvedl. "Snažím se proto akcie opustit," dodal pětačtyřicetiletý vysokoškolský učitel.
Podobné obavy přitom nepociťuje ani sám, ani jako první. Facebook podle finančního poradce Craiga Ferrantina "přilil benzin do ohně, který už hořel". Popsal přitom rozhovor se svými klienty po vstupu firmy na burzu. Měli pocit, že balíček karet, s nímž se hraje, je "cinknutý".
Zřejmě nejlepším indikátorem toho, že američtí investoři opouštějí akcie, je podle deníku The New York Times každoroční šetření organizace Investment Company Institute. Procento amerických domácností investujících do amerických akcií podle něj klesá každý rok od finanční krize. Loni činilo 46,4 procenta. Maximum z roku 2001 bylo 53 procent.
Popularita akcií historicky spočívala v tom, že od roku 1950 do roku 2000 rostl Dow Jonesův index v průměru o 8,4 procenta ročně. Po prasknutí internetové bubliny v roce 2001 a finanční krizí z roku 2008 ale následovala takzvaná ztracená dekáda, kdy se široké akciové indexy příliš nepohnuly.
Akciové trhy přitom neopouštějí jenom drobní investoři, ale i velké instituce. Své investice například přesouvají na měnové trhy anebo investic soukromého kapitálu. Objem obchodování s akciemi tak setrvale klesá spolu s výdělky finančních firem. Budoucnost akciového trhu, který byl dlouho místem, kde americké firmy získávaly peníze, tak není úplně jasná.
Za poklesem zájmu investorů je například přesun jejich peněz do méně riskantních nástrojů jako dluhopisy po odchodu do důchodu. Američany ale od akcií odrazuje i nejistota vyvolaná evropskou dluhovou krizí či prostě nedůvěra v to, že na trhu mají všichni stejné příležitosti.
Na akcie nicméně stále spoléhají miliony Američanů, kteří do nich vkládají velkou část svých úspor na důchod. Od začátku roku 2009 přitom vydělali, když klíčový akciový index Standard & Poor’s 500 vzrostl o 29 procent. Další peníze investorům mohly vynést dividendy.
Vstup Facebooku na burzu byl doprovázen problémy. Hlavní regulátor amerických kapitálových trhů, Komise pro cenné papíry, již oznámil, že bude vyšetřovat postup společnosti Nasdaq při nepovedené emisi akcií Facebooku. Existuje totiž podezření, že Nasdaq porušil technická pravidla uskutečnění emise. Úřady vyhodnotí i rozhodnutí realizovat emisi navzdory předchozím provozním problémům. Nasdaq navíc čelí žalobám ze strany brokerských domů, které pokažený emisní proces stál více než 100 milionů dolarů.