<span>FBI vyšetřuje</span> čtrnáct firem kvůli účetním podvodům

Ekonomika
30. 1. 2008 09:08
Finančníky z Wall Street šetří FBI kvůli účetním podvodům.
Finančníky z Wall Street šetří FBI kvůli účetním podvodům.

Finančníky z Wall Street šetří FBI kvůli účetním podvodům.Ozvěny kreativního účetnictví a krachů korporací z roku 2002 jsou opět na scéně. Američtí vyšetřovatelé z FBI zkoumají čtrnáct firem kvůli možným účetním podvodům a dalším zločinům, které se týkají současné hypoteční krize v USA. Ta vznikla ve chvíli, kdy chudé americké domácnosti nebyly schopny splácet své dluhy.

Velké světové banky kvůli tomu přišly o nejméně 136 miliard dolarů. Hlavní vyšetřovatel ekonomických zločinů Neil Power uvedl, že případy zahrnují špatné ohodnocení. FBI prošetřuje poskytovatele hypotečních úvěrů pro nebonitní dlužníky, developerské firmy stavící byty a domy a firmy z Wall Street, které vydávaly oproti hypotékám zvláštní cenné papíry. Kdo je konkrétně v hledáčku FBI, však Power neuvedl.

Investor si tak nekupoval přímo hypoteční úvěry, ale dluhopisy, s nimiž se následně obchodovalo. Procesu "zabalení" hypoték o různé kvalitě do cenných papírů se říká sekuritizace.

"Prošetřujeme účetní podvod, který se týká sekuritizace těchto úvěrů," uvedl podle agentury Bloomberg Power. "Vyslýcháme lidi, kteří je sekuritizovali, a potom ty, kteří je drželi, což jsou investiční banky."

Vyšetřování FBI se přidalo k federálním a státním kontrolám oblasti poskytování hypoték. Úřady a státní zástupci usilují o zjištění, kdo způsobil, že lidé ztrácejí střechu nad hlavou a investoři o peníze.

Investiční banky Goldman Sachs, Morgan Stanley a Bear Stearns uvedly, že odpověděly na dotazy úřadů, které se týkaly investičních produktů spojených s hypotékami. Kdo se ptal, však bankovní kolosy neuvedly.

Kromě FBI se o praktiky finančních společností zabývá americká Komise pro cenné papíry, která šetří okolo tří desítek případů. Spolupracuje přitom s FBI.

Kromě účetních podvodů se FBI zajímá o insider trading. Zkoumá, zda-li manažeři firem neprodávali akcie, když věděli, že nesplácené dluhy rychle porostou.

Hypoteční krize se tak čím dál víc podobá problémům poz roku 2002, kdy selhaly ratingové a auditorské společnosti. V současnosti jsou však kritizováni především investiční mágové z bank a ratingové firmy, které nesprávně ocenily riziko a hodnotu cenných papírů krytých problémovými hypotékami.

Foto: AP

Autor: - gal -

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ