Fed zvažuje nákup vládních dluhopisů. Po vzoru BoE
16.03.2009 13:31
Ačkoli je současný problém krize - nedostatek peněz v reálné ekonomice - pro všechny země společný, řešení ze strany centrálních bankéřů je vícero. Guvernér Bank of England (BoE) Mervyn King nakupuje státní dluhopisy. Šéf Fedu (americká centrální banka) Bernanke zatím fandí opatřením namířeným konkrétněji.
Nákupem britských vládních dluhopisů (označovaných jako "gilts"), jehož cílem je zvýšit hladinu nabídky peněz v ekonomice, dosáhl King prvních pozitivních výsledků. Výnos desetiletých obligací klesl během jednoho týdne z 3,64 na 2,94 procenta, tedy na dvacetileté minimum. U dluhopisů jde výše výnosu ruku v ruce s hladinou rizika. Nižší hodnoty tedy dávají pozitivní signál o rysech dané ekonomiky.
Nákup státních cenných papírů je podle bývalého šéfa Fedu Meyera experimentem a sledování jeho dopadů v Británii pomůžou americké centrální bance lépe zhodnotit efektivnost tohoto kroku.
ČTĚTE TAKÉ: Bank of England chce rozjet ekonomiku dalšími penězi
"Do této chvíle byl Fed přesvědčen, že nákup dlouhodobých státních cenných papírů není tím nejefektivnějším prostředkem k uvolnění finančních podmínek," uvedl podle agentury Bloomberg člen Fedu William Dudley.
Snahou Fedu je snižovat náklady úvěrování pro specifické typy klientů, zejména na trhu s nemovitostmi. Bernanke tento přístup popsal jako "kreditní uvolňování". Naproti tomu například Bank of Japan přistupuje ke zvyšování rezerv v bankovním sektoru ("kvantitativní uvolňování").
Šéf britské centrální banky King (bývalý Bernankeho kolega na univerzitě MIT v Cambridgi) spojuje oba přístupy. Nákupem vládních dluhopisů rozšiřuje rezervy finančního systému a zároveň získává aktiva v soukromém sektoru.
ČTĚTE TAKÉ: Britská vláda získala většinu v Lloyds
Fed loni podnikal nezvykle výrazné kroky k oživení ekonomiky, je na čase se rozhodnout, zda pokročit dále, uvedl podle agentury Bloomberg odborník David Jones, autor několika publikací o Fedu. Dříve nebo později k tomu podle Jonese dojde.
Foto: Andrew Winning
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.