Finále Ligy mistrů přinese rekordní zisk přes 9 miliard korun

Ekonomika
27. 5. 2011 13:40
Co předvede barcelonská hvězda Lionel Messi ve finále?
Co předvede barcelonská hvězda Lionel Messi ve finále?

Sobotní finále Ligy mistrů mezi Manchestrem United a Barcelonou bude mít rekordní hospodářský dopad ve výši 369 milionů eur (9,1 miliardy korun).

Uvádí to studie vypracovaná pro platební společnost MasterCard. "Letošní historické finále Ligy mistrů UEFA vygeneruje přibližně 369 milionů eur ve Velké Británii, v Evropě i za jejími hranicemi – a to je skutečně pozoruhodný výkon,“ uvedl Paul Meulendijk, viceprezident MasterCard Europe.

Jen Londýn, kde se finále odehraje, by měl získat ekonomické přínosy ve výši 52 milionů eur. "Tyto prostředky přinesou fotbalové fanoušci, kteří zamíří do Londýna zhlédnout sobotní večerní zápas,“ uvádí studie. "Budou utrácet své peníze v barech, klubech a hotelech ve města i na stadionu ve Wembley.“

Vítěz finále pak zbohatne o rekordních 126 milionů eur. Tuto sumu představují odměny za vítězství, zvýšení hodnoty mužstva, širší přenosová práva pro televizní stanice a další sdělovací prostředky a vyšší hodnota značky. Poražený finalista si polepší o 73 milionů eur.

Kromě evropských fanoušků budou mít velký zájem rovněž příznivci v Jižní Americe, protože v obou týmech působí celkem dvanáct jihoamerických hráčů. Evropská a jihoamerická ekonomika by si tak mohly polepšit o sto milionů eur.

"Letošní finále Ligy mistrů UEFA obsahuje perfektní ingredience k tomu, aby podpořilo ekonomickou aktivitu – dva největší kluby Evropy hrají v takovém městě, jako je Londýn. Účast této dvojice ve finále bezpochyby posílí hodnotu značky i atraktivitu Ligy mistrů UEFA v budoucnosti,“ dodává profesor Simon Chadwick, který studii pro MasterCard vypracoval. 

Autor: - gal -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Promet na valné hromadě Tatry odmítl navýšení kapitálu pro miliardové investice

Ekonomika
18. 7. 2025

Český státní dluh v pololetí vzrostl o 139 miliard. Teď je na 3,5 bilionu

Ekonomika
18. 7. 2025

Obchod mezi Čínou a Severní Koreou v pololetí vzrostl o 30 procent

Ekonomika
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ