Foreign Policy zmírnil kritiku holdingu CSG podnikatele Strnada

Ekonomika
24. 3. 2018 06:50
Podnikatel Jaroslav Strnad.
Podnikatel Jaroslav Strnad.

Časopis Foreign Policy podstatně zmírnil své kritické informace o českém holdingu Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Jaroslava Strnada, které obsahoval komentář Kristofera Harrisona z minulého týdne. Web amerického časopisu doplnil komentář prohlášením, že popis finančních vztahů mezi CSG a kontroverzní česko-ruskou bankou je chybný, stejně jako informace o vztahu mezi dvěma ruskými oligarchy a Kremlem.

Foreign Policy v původním Harrisonově článku napsal, že Strnadově společnosti poskytla masivní kredit První česko-ruská banka s údajnými kontakty na Kreml. Uvedl také, že jedním z hlavních Strnadových investorů je Alexej Beljajev, "přítel Vladimira Jakunina, vyhlášeného ruského nacionalisty, pravoslavného extremisty a poradce Vladimira Putina".

Společnost CSG v pondělí, tři dny po publikování článku, v prohlášení označila jeho obsah za pomlouvačný a lživý a odmítla tvrzení, že by holding financoval ruský kapitál, nebo že firma slouží zájmům Kremlu. Následující den pak Foreign Policy kritizované pasáže z Harrisonova komentáře částečně vypustil a zveřejnil opravu, podle níž "dřívější verze tohoto článku chybně popsala finanční vztah mezi CSG a První česko-ruskou bankou. Nesprávně rovněž prezentovala vztah mezi Alexejem Beljajevem, Vladimirem Jakuninem a Vladimirem Putinem".

Do textu byl zároveň vložen komentář CSG, podle něhož "v rozporu s jakýmikoli náznaky je skutečností, že CSG orientuje své podnikání na Západ, jmenovitě do Evropy a Spojených států, a má tam významné zákazníky".

Komentář amerického časopisu se rovněž zmiňoval o tom, že "Strnadovi zřejmě porušili zbrojní embargo Evropské unie a NATO prodejem zbraní do Ázerbájdžánu, aby je Baku mohlo použít proti Arménii". Harrison novou verzi článku doplnil upozorněním, že "nezávisle pracoval jménem arménských a ázerbájdžánských lobbistických skupin". CSG tvrdí, že Harrison pro své klienty nepracoval nezávisle.

"Falešné narážky na to, že došlo k něčemu podezřelému při přepravě zbraní CSG do Ázerbájdžánu, opomíjely skutečnost, že k takovým zásilkám jsou oprávněny jakékoli společnosti v EU," píše česká společnost v prohlášení.

V českém tisku se loni na podzim objevila informace, že samohybné houfnice Dana-M1, které vyrábí CSG, a raketomety RM-70 se objevily na propagačním videu ázerbájdžánské armády. Deník Hospodářské noviny v září napsal, že Česko vůči Ázerbájdžánu oficiálně dodržuje zbrojní embargo. České úřady i tajné služby se podle listu zabývaly způsobem, jak se zbraně na Kavkaz dostaly.

Mluvčí Czechoslovak Group tehdy na zprávu deníku reagoval prohlášením, že firma při prodeji techniky postupuje v souladu se všemi zákony a mezinárodními pravidly.

Holding CSG zastřešuje 22 výrobních a obchodních společností. Portfolio firem skupiny zahrnuje vojenská a speciální vozidla, terénní nákladní automobily, zbraně, munici, ale i strojírenské výrobky pro automobilový, železniční a letecký průmysl nebo silniční dopravní služby. Uchází se o významné české armádní zakázky a vyváží zbraně. Na konci letošního ledna se novým vlastníkem CSG stal Michal Strnad, který získal 100 procent akcií od svého otce a zakladatele holdingu Jaroslava Strnada.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Ožana Jaroslav

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ