Francouzská energetická společnost EDF oznámila, že budovaný jaderný reaktor od firmy Areva ve Flamanville bude stát kvůli zdržování stavby o další dvě miliardy eur (přes padesát miliard korun) více. Náklady se tak podle nynějších odhadů mají vyšplhat na 8,5 miliardy eur (215 miliard Kč), přičemž původní plány počítaly s 3,3 miliardy eur. Další zpoždění už společnost neočekává, elektrárna by se měla spustit v roce 2016.
Stavba reaktoru se zkomplikovala o několik modifikací včetně obměny parního kotle i dodatečných bezpečnostních opatření po havárii v japonské elektrárně Fukušima. Ke zdražení pak přidává i protahování projektu, totiž inflace a další finanční dopad, píše agentura AFP.
Zdražování Flamanville ještě dále přispělo k propadu akcií gigantu EDF na pařížské burze, jejich hodnota od začátku roku klesla o třetinu. Drtivou většinu jich ovšem vlastní francouzský stát.
Flamanville je reaktor EPR třetí generace s výkonem přes 1600 MW, jaký ještě nikde nestojí - s jeho budováním tak ještě nejsou příliš bohaté zkušenosti. Nejblíže spuštění je Olkiluoto 3 ve Finsku, který Areva a Siemens začaly stavět roku 2005. Původní plány počítaly s uvedením do provozu roku 2009, jenže už po roce stavby se termín oddálil. Nyní se počítá s rokem 2015. Areva a finská energetická společnost TVO se přou u arbitrážního soudu, kdo má zaplatit dodatečné náklady - i zde rozpočet notně narostl, zhruba na dvojnásobek. Další dva reaktory EPR se stavějí v Číně, kde jdou projekty podle plánů. Tentýž reaktor Areva nabízela pro dostavbu Temelína, ČEZ ji však kvůli řadě nedostatků z výběrového řízení vyřadil. Francouzská firma se nicméně odvolala.