Francouzi rýžují na odklonu Německa od jádra

Ekonomika
28. 2. 2012 15:02
Francie vydělala na vývozu energie do Německa od havárie ve Fukušimě asi devět miliard korun.
Francie vydělala na vývozu energie do Německa od havárie ve Fukušimě asi devět miliard korun.

Díky rozhodnutí německé vlády z března 2011 zastavit osm jaderných reaktorů utržila Francie v následujících devíti měsících 360 milionů eur (asi devět miliard korun) za elektřinu, kterou vyvezla do Německa.

Uvedla to dnes podle agentury AFP poradenská společnost SIA Conseil. Podle poradenské firmy může i letos Francie počítat s dalšími penězi za vývoz elektřiny do Německa.

Moratorium vyhlášené kancléřkou Angelou Merkelovou po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima začátkem loňského roku vedlo k uzavření osmi reaktorů. Zbývajících devět jaderných reaktorů v Německu má být uzavřeno do roku 2022. Německo tak muselo loni v krátké době nahradit snížení produkce elektřiny aktivací svých tepelných zdrojů, snížením vývozu energie a dovážením elektřiny.

Francie má druhou největší ekonomiku v eurozóně a zhruba 80 procent elektrické energie získává z jádra. V zemi je 58 reaktorů a Francie chce být i nadále klíčovým hráčem jaderné energetiky. V Česku, které hodlá také pokračovat v jaderné energetice, se francouzská firma Areva uchází o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Pro Českou republiku bylo loni Německo druhým největším importérem elektrického proudu s dovozem 9,4 terawatthodiny, nejvíce elektřiny se v loňském roce z Česka vyvezlo do Rakouska, uvedl nedávno deník E15 a agentura JLM s odkazem na údaje evropských provozovatelů přenosových soustav Entso-e.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Nová tramvaj pro Prahu zahájí v sobotu zkušební jízdy bez cestujících

Ekonomika
25. 4. 2025

Brněnský Honeywell se bude podílet na dvou evropských obranných projektech

Ekonomika
25. 4. 2025

V ČR vznikla nová poradenská skupina ETL Vision

Ekonomika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ