Představitelé asijských ekonomik odjíždějí z washingtonského summitu G20 o světové ekonomické krizi s příslibem většího přístupu k financím od mezinárodních věřitelských organizací. Pomůže to exportérům, kterým chyběly úvěry, a zklidní to finanční trhy od Jižní Koreje po Indii.
Lídři G20 sice přislíbili větší přístup k financím Mezinárodního měnového fondu a dalších organizací, rozsah úvěrů ale neupřesnili. Neuvedli ani žádné podrobnosti těchto plánů.
Představitelé průmyslově vyspělých zemí slíbili na summitu větší rozhodovací roli ve světových finančních institucích rozvíjejícím se ekonomikám. O to například dlouho usilovala Čína. Peking proto krok přivítal, ale nijak nenaznačil, zda přispěje ze svých dvou bilionů dolarů devizových rezerv do fondu na podporu světové ekonomice.
ČTĚTE TAKÉ: Summit G20 už začal. Vyřeší krizi?
Exportérům po celé Asii, kteří jsou závislí na půjčkách na nákup surovin a na zajištění dodávek na trh, kvůli nedostupnosti úvěrů klesly ekonomické aktivity. Přístup k prostředkům MMF pomůže ekonomikám Jižní Koreje, Indie, Indonésie a dalších, odkud investoři stahovali kapitál a kde klesaly místní měny. V Indii se momentálně jedná o snížení úrokové míry a o vládním zásahu do ekonomiky. Finanční pomoc od státu by Indie investovala především do infrastruktury.
Foto: Reuters