G7 zaujala ostřejší postoj vůči riziku vyšší inflace

Ekonomika
14. 4. 2007 20:22
ministři financí G7
ministři financí G7

ministři financí G7Člen vedení Evropské centrální banky (ECB) Klaus Liebscher přivítal, že ministři financí skupiny G7 na svém pátečním zasedání zaujali ostřejší postoj vůči riziku vyšší inflace. Inflační tlaky ve světové ekonomice sice polevily, zůstávají ale stále hrozbou, dodal prezident nizozemské centrální banky Nout Wellink. Oba se tak vyjádřili v sobotu na jarním zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

"Jako centrální bankéř to oceňuji," uvedl k postoji ministrů G7 vůči inflaci Liebscher, který je zároveň šéfem centrální banky Rakouska. "Je to velmi důležité poselství," dodal s tím, že potenciální riziko vyšší inflace hrozí Spojeným státům i Evropě.

Páteční komuniké skupiny G7 zdůrazňuje, že udržení cenové stability představuje pro udržení světového hospodářského růstu zásadní přínos. V předchozí únorové zprávě z Essenu taková poznámka nebyla.

"Jakmile je světový hospodářský růst příznivý, není bez rizika," dodal Wellink. Inflační tlaky podle něj hrozí nadále, protože se využití kapacit ve světové ekonomice dostalo nad úroveň z posledního cyklického boomu z roku 2000.

Jako rizikové inflační faktory Wellink jmenoval pracovní podmínky ve Spojených státech a Evropě, které mohou vést k růstu mezd. Dalším rizikem jsou vysoké světové ceny ropy za situace, kdy je poptávka po ropě vysoká a předpokládá se, že klesat nebude.
MMF tento měsíc odhadl letošní průměrnou cenu ropy na 60,75 dolaru za barel. Ještě před několika lety přitom barel nestál ani 20 dolarů.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

ECB snížila úrokové sazby o čtvrt bodu, depozitní sazbu na 2,25 procenta

Ekonomika
17. 4. 2025

Nejčastější pasti v daňovém přiznání: slevy na děti nebo úroky z hypotéky

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ