Gazprom obnovil <span>dodávky plynu Bělorusku</span> v plné míře

Ekonomika
24. 6. 2010 10:12
Šéf Gazpromu Alexej Miller (vpravo) s prezidentem Dmitrijem Medveděvem
Šéf Gazpromu Alexej Miller (vpravo) s prezidentem Dmitrijem Medveděvem

Šéf Gazpromu Alexej Miller (vpravo) s prezidentem Dmitrijem MedveděvemRuský monopolní vývozce zemního plynu a největší světová plynárenská firma Gazprom dnes obnovila plné dodávky do Běloruska, které začala na počátku týdne kvůli běloruskému dluhu postupně omezovat. Podle sdělení Kremlu to telefonicky oznámil šéf Gazpromu Alexej Miller prezidentu Dmitriji Medveděvovi poté, co Bělorusko splatilo svůj dluh za dodávky plynu.   

Gazprom ve středu dodával Bělorusku proti normálnímu stavu už o 60 procent méně a hrozil snížením až o 85 procent na technologické minimum. Minsk nato reagoval omezením ruského tranzitu přes plynovody na běloruském území,což pocítila zatím Litva a ruská Kaliningradská oblast, kam klesl přísun plynu o čtyřicet procent. Ve středu Bělorusko pohrozilo, že když Gazprom nezaplatí dluh za tranzit do dnešního dopoledne, přestane přepravovat jeho plyn na západ úplně.   

Bělorusko dlužilo Rusku za plyn asi 190 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy korun). Gazprom však podle Minsku dluží 260 milionů dolarů (přes 5,2 miliardy korun) za tranzit. 

ČTĚTE TAKÉ: Gazprom snížil dodávky plynu do Běloruska o 60 procent

Rusko se na zásobování Evropské unie zemním plynem podílí zhruba čtvrtinou.Z toho asi čtyři pětiny posílá přes Ukrajinu, zbytek přes Bělorusko.Gazprom se v úterý dohodl s Ukrajinou, že pokud Bělorusko tranzit zastaví,bude ruský plyn do Evropy posílat přes ukrajinské tranzitní plynovody.

Zastavení dodávek plynu použil ruský plynárenský kolos i vůči Ukrajině na začátku roku 2009. Kvůli tomu mrzli především obyvatelé Bulharska a velké potíže mělo Slovensko. Celkem plynová válka mezi Ruskem a Ukrajinou zasáhla nejméně dvacet evropských zemí.Dodávky do České republiky se naštěstí podařilo nahradit norským plynem a zvýšenými dodávkami z Německa. Plyn se čerpal rovněž z podzemních zásobníků.

Rusko mělo přitom utáhlo Ukrajině kohoutky již v roce 2006. Tehdy ale neměl konflkt tak velké dopady jako o tři roky později.

Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ