Americký trh oživuje. Bez soukromých investic a spotřebitelských výdajů však nikdy nebude silný, pevný a udržitelný, řekl ministr financí USA Timothy Geithner na konferenci v saúdskoarabském Jeddahu. Tamní finančníky se snaží přesvědčit, aby důvěřovali dolaru.
"Máme zájem o vaše investice," řekl ministr na své cestě po Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech. Tyto dvě země se řadí mezi největší držitele amerických vládních dluhopisů.
Dolar je bezpečný
Geithner Araby ujišťuje, že se o svůj majetek v dolarech nemusí bát. Snaží se tak předejít hrozbě, že by významní exportéři ropy diverzifikovali svá aktiva do více měn. "Potřebujeme přesvědčit lidi, že je americký dluh bezpečný a že jim dolar přinese fiskální záruky," řekl pro agenturu Bloomberg finančník Eric Swats.
ČTĚTE TAKÉ: Osud dolaru je v sázce. Bude mu konkurovat nová měna?
"Amerika si uvědomuje, jakou hraje roli a jak je dolar významný v rámci mezinárodního finančního systému," tvrdí Geithner. Tvrdí, že pouze podpora ostatních zemí pomůže znovu vytvořit silný dolar.
Analytička Cornelia Meyer s ním nesouhlasí. "Nejsem přesvědčená, že dolar zůstane nejsilnější měnou," řekla pro stanici Fox Business.
Zlepšení na obzoru
"Vnímám viditelné známky toho, že se americký finanční sektor pozvolna stabilizuje," sdělil Geithner v Saúdské Arábii. "Globální recese ztrácí na síle. Proces ozdravení ekonomiky však potrvá a bude ho provázet spousta dočasných zvratů."
Foto: Reuters