Americká odborová organizace United Auto Workers (UAW) vyhlásila v pondělí celonárodní stávku v automobilce General Motors. Od roku 1976 je to poprvé, co odboráři začali stávkovat ještě v průběhu vyjednávání o nových pracovních podmínkách. Po několika hodinách se jednání obnovila, stávka ale pokračuje a může se jí zúčastnit až 73.000 zaměstnanců.
Odboráři se zástupci největší americké automobilky jednají o výši mezd, budoucí strategii firmy, garanci pracovních míst a vytvoření svěřeneckého fondu, jehož správcem by byli odboráři. Fond by dohlížel na závazky automobilky ohledně nákladů na zdravotní péči bývalých zaměstnanců General Motors.
"Vyjednávání zahrnuje komplexní a obtížné otázky, které mají vliv na jistotu pracovních míst amerických zaměstnanců a na životaschopnost firmy. Jsme plně odhodláni spolupracovat s UAW na takovém řešení, které bude brát zřetel na konkurenční otázky, před nimiž General Motors nyní stojí," píše se v oficiálním sdělení automobilky.
Bílý dům vyzývá k vyřešení neshod
Krátce po vyhlášení stávky vydal stanovisko Bílý dům. Mluvčí Tony Fratto vyzval management General Motors, aby dál vyjednával. "Apelujeme na firmu i na odborovou organizaci UAW, aby se dál snažily vyřešit neshody," sdělil Fratto.
UAW má asi 73.000 členů, kteří pracují v 82 továrnách General Motors po celých Spojených státech. Vedle montážních provozů jde také o zaměstnance skladových prostor a závodů, kde se vyrábějí autodíly. Zatím ale nelze říci, jak se stávka dotkne samotné automobilky a jaké dopady by mohla mít na spotřebitele.
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's na vývoj v General Motors reagovala aktualizovanou zprávou. V ní uvedla, že hodnocení úvěrové spolehlivosti automobilky zatím nemění, takže hlavní rating dál zůstává na stupni B. Agentura prý očekává, že obě strany se v nejbližší době dohodnou na novém znění pracovních podmínek.
Analytik konzultační společnosti CSM Worldwide Michael Robinet odhaduje, že stávka automobilku stojí až 760 vozů za hodinu. Pokud se nepodaří situaci urychleně vyřešit, je možné, že General Motors bude muset do tří dnů zavřít i závody v Kanadě a Mexiku. V první fázi lze čekat, že se kvůli stávce výroba sníží o 12.200 vozů denně.
Do tří dnů výroba podle Robineta klesne o další 4000 vozů denně, což bude výsledek přerušení činnosti v kanadských závodech General Motors. Za nejhorší scénář lze považovat situaci, kdy stávka potrvá více než tři dny. V tom případě bude v ohrožení celý dodavatelský řetězec. Pak by měl podnik ztráty v ekvivalentu 18.100 automobilů denně.
Mezi samotnými členy odborů se vyhlášení stávky setkalo s rozporuplnou reakcí. "Řekl bych, že zrovna teď není nutné stávkovat. Uškodí to nám i automobilce," neskrýval smíšené pocity ze stávky pětapadesátiletý Bernie Devold, který je členem odnože UAW Local 22 v Detroitu. Tam General Motors vyrábí modely Buick a Cadillac.
Pro podnik jsme toho obětovali dost. Teď je řada na něm
"Jsem pěkně nervózní. Mám tři děti na vysoké a k tomu platím účty. Jestli to podnik myslí vážně, tak asi budeme muset jít," řekl Khader Marzouq, který je u General Motors 33 let. Aleasa Petross-Smithová však za odboráři jednoznačně stojí. "Pro podnik jsme toho obětovali až dost, takže teď zase musí něco obětovat oni pro nás," řekla.
Centrála UAW během mzdových vyjednávání nesvolala celonárodní stávku už od roku 1976. Tehdy musela zastavit výrobu automobilka Ford Motor. Nicméně se stávkovalo ve dvou továrnách General Motors v roce 1996, když se odbory snažily vyjednat nové mzdové podmínky.
Odboráři údajně chtěli, aby podnik garantoval nynější místa. Součástí požadavku také bylo, aby se nové automobily kompletovaly jen ve Spojených státech. O nových podmínkách se jednalo do 14. září, kdy skončila platnost předchozí kolektivní smlouvy. Odbory pak stanovily devítidenní lhůtu, během níž měly být dojednány nové podmínky.
Přestože podnik bude mít ztráty kvůli tomu, že nemůže vyrábět, závazky vůči odběratelům zatím plnit může. General Motors má zásoby všech dílů asi na 80 dní, což znamená, že po takovou dobu může i prodávat.
Foto: ČTK/AP