Gigantická trefa Shellu za sedmdesát miliard dolarů

Ekonomika
11. 4. 2015 14:35
Shell byl prvním z gigantů, který situaci na trhu s ropou využil k nákupu konkurenta v problémech.
Shell byl prvním z gigantů, který situaci na trhu s ropou využil k nákupu konkurenta v problémech.

Už to začalo! Nízké ceny ropy si vybírají první vítěze a poražené. První náboj vystřelil za sedmdesát miliard dolarů Royal Dutch Shell. Jde o největší obchod v oblasti těžby ropy či plynu za poslední dekádu.

Obchod desetiletí. Shell koupí za sedmdesát miliard dolarů (1,8 bilionu korun) britského konkurenta BG. Jen pro představu: kdyby chtěl tuto plynárenskou firmu koupit český stát, padly by na to všechny peníze vybrané do státního rozpočtu od začátku října 2013 až do dneška. A stát by nemohl vydat jediný halíř na důchody, ani postavit milimetr silnic.

Těžařský kolos Shell je ovšem jiná váha. Za akcie BG nabídl o polovinu více, než kolik byla jejich aktuální cena na burze. Shell je tak prvním z velkých hráčů, který se odhodlal v nynější situaci, kdy ceny ropy klesly na několikaletá minima a menší producenti se kvůli tomu dostávají do potíží, výrazněji nakupovat. BG byla ideálním soustem, její akcie klesly za uplynulý rok o 20 procent.

Hozená rukavice Exxonu
"Řada velkých hráčů zvažuje akvizice konkurentů, ale málokdo má chuť až na tak obří obchody. Nečekejme vlnu jako na začátku devadesátých let," uvedli analytici poradenské společnosti Wood Mackenzie ve svém komentáři k transakci.

Odkazují se hlavně na rok 1998, kdy se uskutečnil obdobně velký obchod za 80 miliard dolarů, který stvořil kolos Exxon Mobil. Nyní se Shell-BG stane největším producentem zemního plynu na světě, když přeskočí právě Exxon. V roce 2018 by už pak měl těžit i více ropy. Obě firmy navíc spojením sníží do roku 2018 náklady o 2,5 miliardy dolarů a rozprodají za dalších 30 miliard dolarů majetek, který se jim nehodí.

* Jak by mohl reagovat kolos Exxon, jehož tržní kapitalizace je přes 360 miliard dolarů?

* Na jaké projekty se těžaři zaměří a v kterých zemích?

* Co nákupy napovídají o dalším vývoji cen ropy?

* Jak si ropné firmy vedou v konkurenci s bájným Stadard Oil of Indiana největšího boháče své éry Johna Rockefellera?

To vše se dočtete v aktuálním vydáním časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 13. dubna.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ