Globální velmoc s otazníky: o Číně s těmi, kteří znají odpovědi

Ekonomika
31. 5. 2014 06:30
Čínská ekonomika už letos předstihne americkou.
Čínská ekonomika už letos předstihne americkou.

Čínská ekonomika bude už letos větší než ta americká, alespoň podle kupní síly. Tato zpráva na začátku května vyvolala šok, zájem i skepsi. Právem a pochopitelně, neboť i když je vzestup země draka na Západě pozorně sledován, zůstává nepochopen. To tvrdí například i Roger Tooze, jeden z duchovních otců politické ekonomie, disciplíny, která sílu jednotlivých hráčů na globální scéně odvozuje od velikosti rezervoárů jejich tvrdé i měkké síly. I proto jsme se rozhodli zodpovědět některé otázky týkající se nové supervelmoci.

O co vlastně Číně na poli globální (hospodářské) diplomacie jde?

François Godement (Institut National des Langues et Civilisations Orientales): Třicet let Číňanům šlo o ochranu vlastní suverenity. Pak se zaměřili na zajištění ničím a nikým nerušeného hospodářského růstu. Na konci minulého desetiletí si pak začali uvědomovat svou sílu. Následně se začala rozšiřovat oblast, v níž má Peking podle svého přesvědčení právo intervenovat.

Stručně, Číňané teď mají dva cíle, které není vždy možné sladit. Jeden souvisí s hospodářskými styky, s ekonomickou závislostí na světu a s tím, že Čína nechce být izolována, protože pro svůj rozvoj potřebuje suroviny a přístup na zahraniční trhy. Druhý je tradičnější a souvisí s geopolitikou a silou, kterou Čína coby znovuzrozená velmoc disponuje. Právě to vytváří mnohé třenice, a to jak se sousedy, tak se vzdálenějšími zeměmi.

Jak nebezpečné jsou čínské třenice s Japonskem a dalšími sousedy?

Jean-Pierre Lehmann (Fung Global Institute): Dokud bude čínská ekonomika a společně s ní životní úroveň lidí růst, neměly by geopolitikou poháněné problémy ohrozit stabilitu země draka. Pokud ale prudce sešlápne brzdu - což nečekám, ale nemohu to ani vyloučit, už proto, že se Peking snaží přeorientovat zemi ze závislosti na exportu a investicích na domácí spotřebu -, jsou možné všechny scénáře, včetně velmi černých.

V této souvislosti připomenu experty, kteří tvrdí, že Asie na prahu 21. století připomíná Evropu na začátku 20. století. Na tom něco je, i když platí staré britské rčení, že je každé srovnání už z definice hloupé. Například konfliktů mezi Čínou a Indií přibývá. Tyto země jsou giganti, kteří si nedůvěřují. Hádají se o území a vodu, tedy o zásadní věci. A ve stejné době pořádají závody ve zbrojení.

Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s www.investicniweb.cz, a jehož autorem je Roman Chlupatý, si přečtěte ZDE.

Autor: - red -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ