Největší americká automobilka General Motors předložila úřadům dokumentaci k plánované primární emisi akcií (IPO) a udělala zásadní krok ke svému odstátnění. Vydáním akcií na burzách v New Yorku a Torontu by mohla firma získat 15 až 20 miliard dolarů (až 387 miliard Kč). Mohla by to tak být největší IPO od emise akcií společnosti Visa z března 2008 v hodnotě 19,7 miliardy USD.
Firma se v dokumentech pro Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) zejména představila potenciálním investorům. Nesdělila však, kolik akcií chce prodat a kdy, a nespecifikovala ani rozpětí emisní ceny. Podle analytiků bude skutečná velikost emise záviset na těžko odhadnutelné poptávce investorů po akciích firmy, která byla loni v létě zhruba měsíc v bankrotovém režimu, poté prošla hlubokou restrukturalizací a má za sebou jen dvě zisková čtvrtletí.
Podle informovaných zdrojů agentury Reuters by akcie GM mohly vstoupit na burzy v říjnu nebo v listopadu. Na newyorskou burzu NYSE by se firma měla vrátit pod svým tradičním symbolem "GM". Rozšíření emise i na burzu v Torontu má zdůraznit podíl, který kanadská vláda sehrála při loňské záchraně firmy. Kanadská vláda koupila na GM 11,7 procenta akcií.
ČTĚTE TAKÉ: Číňané opět nakupují, tentokrát u GM
GM prodá Opel kanadské Magně, potvrdila Merkelová
GM loni obdržela od americké vlády státní pomoc 50 miliard dolarů, z toho za 43 miliard vláda získala ve firmě 61 procent akcií. Odhaduje se, že pokud by měla GM splatit to, co do ní američtí daňoví poplatníci vložili, musela by se její tržní hodnota dostat na 70 miliard dolarů. Automobilka Ford, která se ze tří velkých amerických automobilových výrobců jako jediná vyhnula bankrotu a zestátnění, má nyní tržní hodnotu kolem 40 miliard USD.
GM zhruba před rokem opustila bankrotový režim a v rámci rozsáhlé restrukturalizace včetně prodeje některých značek se mění v menší a pružnější podnik. IPO bude klíčovým krokem k opětnému nabytí nezávislosti firmy, jíž se po zestátnění začalo posměšně říkat "Government Motors". Generální ředitel Ed Whitacre, který minulý týden oznámil odchod, přiznával, že vládní vlastnictví poškozuje image GM u veřejnosti, a tím i její odbyt.
GM ve druhém čtvrtletí vydělala 1,3 miliardy dolarů, nejvíce za šest let. Tržby společnosti stouply o pět procent na 33,2 miliardy dolarů a firma zvýšila výrobu proti krizí ovlivněnému čtvrtletí před rokem téměř o polovinu.
Foto: www.profimedia.cz