Indická ekonomika v letošním roce poroste zřejmě nejrychleji za posledních osmnáct let. Vděčí za to především rychlému růstu firem ve zpracovatelském odvětví a v sektoru služeb, nemalý podíl na tom bude mít také obliba takzvaného outsourcingu, kterého využívají zahraniční podniky. Uvedla to agentura Reuters.
Letošní fiskální rok skončí v březnu a nynější prognóza je první, kterou vláda zveřejnila. Indie má čtvrtou největší ekonomiku v Asii a předpokládá, že v letošním roce se její objem zvýší o 9,2 procenta.
"Nominální hrubý domácí produkt v letošním roce podle očekávání dosáhne 900 miliard dolarů (asi 19,5 bilionu Kč). Příští rok by Indie měla pokořit hranici jednoho bilionu dolarů z hlediska velikosti HDP, což ji posune do první ligy," myslí si hlavní ekonomka finančního ústavu Standard Chartered Šučita Mehtaová.
Statistika Světové banky ukazuje, že na konci roku 2005 bylo ve světě jen devět zemí, které měly ekonomiku větší než bilion dolarů. K této hranici se blížila Brazílie, Jižní Korea a Indie, kde velikost ekonomiky dosahovala téměř 800 miliard dolarů.
Na příznivou prognózu vlády reagoval také akciový trh. Ten v posledních dnech stoupal na stále nová maxima a dnes pokořil další rekord. O indické akcie má zájem stále více zahraničních investorů, kteří nakupují podniky s globálním dosahem. Na světovém trhu se prosazují skupiny jako je Tata Steel a další průmyslové podniky, které rychle expandují.
Ještě rychleji než Indie roste Čína, která v loňském roce vykázala růst o 10,7 procenta. Prognóza indické vlády je ale nad odhady analytiků, kteří předpovídali, že růst indické ekonomiky letos dosáhne zhruba 8,6 procenta. Centrální banka růst odhadla na 8,5 až devět procent.
Zpracovatelský sektor by měl vykázat růst o 11,3 procenta, ve srovnání s růstem o 9,1 procenta loni. Sektor služeb, který se na ekonomické aktivitě Indie podílí z více než jedné poloviny, poroste tempem 11,2 procenta. O rok dříve růst činil 9,8 procenta.
Foto: Savita Kirloskar