Velká konkurence
HP chce prodat výrobu počítačů a ukončit výrobu tabletů
19.08.2011 09:39
Největší výrobce počítačů na světě americká společnost Hewlett-Packard představila spolu s výsledky hospodaření velké změny ve struktuře firmy. Ukončí výrobu počítačových tabletů a chytrých telefonů a do konce příštího roku plánuje prodat nebo oddělit do samostatné firmy výrobu osobních počítačů. Současně posílí výrobu softwaru koupí společnosti Autonomy za zhruba deset miliard dolarů (171 miliard korun).
Oznámené kroky patří k nejvýraznějším změnám v 72leté historii firmy a zdůrazňují problémy, se kterými se nyní potýká výroba osobních počítačů a dalších přístrojů. HP se tak přiblíží svému konkurentovi IBM, jehož hlavní část příjmů v současnosti tvoří software a služby.
Čistý zisk HP ve fiskálním třetím čtvrtletí stoupl o devět procent na 1,93 miliardy dolarů z loňských srovnatelných 1,77 miliardy dolarů. Příjmy se za tři měsíce do konce července zvýšily o necelá dvě procenta na 31,2 miliardy dolarů.
Společnost však nepotěšila investory výhledem na další období. Ve čtvrtém čtvrtletí očekává očištěný zisk na akcii v rozmezí 1,12 až 1,16 dolaru. Analytici počítají se ziskem až 1,32 dolaru na akcii. HP rovněž mírně snížil výhled příjmů na celý letošní rok na 127,2 miliardy až 127,6 miliardy dolarů z původních 129 miliard až 130 miliard.
Konec s mobily a tablety
HP skončí do října svoji výrobu telefonů s operačním systémem WebOS a tabletů TouchPad, protože se mu nepodařilo přilákat dostatek zájemců. Stejně jako další výrobci nedokáže bojovat s konkurenčními produkty iPohne a iPad firmy Apple. TouchPad firma začala prodávat teprve v červenci a WebOS získala loňskou akvizicí firmy Palm.
Spekulace, že HP nemá zájem si nadále ponechat výrobu počítačů, se na trhu objevily již před několika měsíci. Výroba počítačů sice nyní tvoří hlavní část příjmů firmy, kvůli prudkému propadu cen počítačů a silné konkurenci je však nejméně zisková a potýká se s pomalým růstem. Ve hře o budoucnost počítačové divize je odprodej jinému vlastníkovi či osamostatnění firmy.
HP i nadále bude prodávat servery a další vybavení firemních zákazníkům. Tyto aktivity sice nemají v současnosti tak vysoký podíl na celkových příjmech skupiny, jako osobní počítače, mají však mnohem vyšší ziskovou marži. Firma si hodlá ponechat i výrobu tiskáren.
Zatím není jasné, jak se nové kroky dotknou počtu zaměstnanců. HP má celosvětově více než 300 tisíc zaměstnanců.
Vysoká konkurence na poli technologií
HP svým rozhodnutím napodobil konkurenční IBM, která kdysi patřila mezi největší hráče na trhu osobních počítačů. V roce 2005 však výrobu počítačů prodala a místo toho se zaměřila na software a služby, které nemají tak vysoké náklady na práci a součástky, jako počítačový hardware.
Převzetí výrobce firemního softwaru Autonomy je zatím třetí největší akvizicí v historii HP. Má zřejmě firmě pomoci při přeměně na čistě softwarovou společnost. Mezi zákazníky firmy patří například Procter & Gamble. Software Autonomy využívají firmy mimo jiné k vyhledávání a uspořádání nestrukturovaných dat, jako jsou e-maily.
Oznámení HP je již druhou velkou změnou v technologickém odvětví v tomto týdnu a ukazuje, jak rychle se mění technologické společnosti, které se musejí vyrovnat s radikálními změnami spotřebitelské poptávky. Na počátku tohoto týdne oznámila firma Google koupi výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility za 12,5 miliardy USD. Internetová společnost a výrobce mobilního softwaru se tak rozhodla vstoupit i do výroby přístrojů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.