Hrozí kvůli South Streamu rozpad Gazpromu?

Ekonomika
11. 12. 2012 07:01
Budování plynovodu Nord Stream u finského jezera Saimaa.
Budování plynovodu Nord Stream u finského jezera Saimaa.

Rozdělení koncernu Gazprom zřejmě není daleko. Jinak si těžko lze vysvětlit páteční spuštění výstavby nového plynovodu South Stream, do kterého se monopolní vývozce plynu chystá vložit 35 miliard eur - takové budou náklady spolu s přívodnými plynovody na ruském území podle ředitele EastEuropeanGasAnalysis Michaila Korčemkina. Informoval o tom ruský list Vedomosti.

Export ruského plynu mimo postsovětské Společenství nezávislých států neustále klesá, Gazprom tak ztrácí evropské trhy. Jeho nepružná cenová politika vedla k tomu, že v příštím roce přepustí konkurenci své pozice dokonce v Německu, u nejvěrnějšího a největšího odběratele. Hlavním dodavatelem plynu do Německa se nejspíše stane norská společnost Statoil, která neutrácí peníze na stavbu nepotřebných plynovodů a nesnaží se řešit politické problémy, ale prostě těží a prodává plyn.

Bez ohledu na pokles prodejů na domácím a vývozním trhu Gazprom umíněně uskutečňuje hned několik velice nákladných projektů. Jejich neúspěšnost také nikomu nevadí: plynovod Nord Stream je zaplněn jen částečně, zahájení těžby na nalezišti Štokman je zmraženo, dohoda o výstavbě plynovodu do Číny se neustále odkládá.

Na tomto pozadí vypadá spuštění nového drahého projektu jako sebevražda. Kdyby něco takového podnikala soukromá firma, bylo by možné ji podezírat, že úmyslně směřuje k bankrotu. Stavba South Streamu nejenže zasadí drtivý úder rozpočtu Gazpromu, ale může vést k poklesu zisku a snížení objemu prodejů. Vždyť South Stream objektivně zvyšuje cenu dodávek ruského plynu na hranice Evropské unie na úroveň, s níž Gazprom nemůže konkurovat druhým dodavatelům, jak tvrdí Korčemkin. Domácí trh přitom není s to platit stejně výnosnou cenu, a tak ztráty nenahradí.

Samozřejmě, na rozdíl od všech ostatních, má Gazprom kouzelnou hůlku v podobě ruské vlády. Ta se, jako vždy, postará o prodloužení života společnosti, kterou nazývá "národním výdobytkem", nízkým daněmi a dalšími kompenzacemi. Ale je tu pocit, že tentokráte nebudou tyto zdroje dlouho stačit a bude nutné Gazprom rozdělit na části a ty prodat, píšou Vedomosti.

Grafika.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ