Svár odborníků
Hrozí nám krize jako v roce 2008? Ekonomové se přou
11.08.2011 17:40
Ekonomové se přou, zda současné propady akciových trhů a zpomalování ekonomiky znamená opakování krize z roku 2008. Podle některých jsou v současnosti rizika - alespoň okamžitá - menší. Finanční systém je prý zdravější a neexistuje tolik skrytých problémů. Jiní oborníci však namítají, že důvody k obavám jsou. Ekonomiky by podle nich mohly začít rychle klesat po sestupné spirále, pokud politici v USA a Evropě neuklidní investory řešením fundamentálních finančních hrozeb.
Jádro problému je přitom podle New York Times stejné jako před třemi lety: příliš mnoho dluhů, které mají dlužníci problémy splácet. Zatímco předtím šlo o úvěry spotřebitelů, nyní působí potíže zadlužení států. "Zatím nebylo tak špatně jako v roce 2008, ale mohlo by se to výrazně zhoršit. Obavy ze státních dluhů totiž mají mnohem globálnější dosah než rizika spojená s nekvalitními hypotékami v roce 2008," uvedl profesor Darrell Duffie ze Stanfordovy univerzity.
Podle Michaela Hansona ze společnosti Bank of America Merril Lynch je nejvíc znepokojující podobností s rokem 2008 rostoucí nedostatek nedůvěry. Jde přitom především o strach z neznáma, když nikdo neví, co může očekávat.
V centru pozornosti je zatím nestabilita na akciových trzích, které v posledních pěti obchodovacích dnech zaznamenaly tři propady. Posledním byl středeční pokles indexu Dow Jones o 4,6 procenta. Finančníci a vládní úředníci však podle NYT s větším znepokojením sledují signály napětí na evropských úvěrových trzích, které jsou klíčové pro financování denních operací bank a firem v Evropě.
A to je další rozdíl oproti roku 2008. Tehdy problémy začaly ve Spojených státech a po krachu banky Lehman Brothers a jen s obtížemi odvrácenému kolapsu pojišťovny AIG se rozšířily do celého světa. Nyní budí strach vystavení evropských bank riziku nesplácení dluhopisů problémových zemí, jako je Řecko, Irsko, Portugalsko, Itálie a Španělsko.
Podle některých analytiků jsou srovnání s rokem 2008 přehnaná. Larry Kantor ze společnosti Barclays Capital považuje současné potíže za zcela odlišné. Spojené státy podle něj problémy s dluhem nemají a evropským dluhopisům světové banky nejsou zdaleka vystaveny tolik, jako byly před třemi lety vystaveny nekvalitním americkým hypotékám a cenným papírům z nich odvozených.
Podle Johna Richardse ze společnosti RBC zároveň nelze současné propady akcií vydávat za celkovou paniku, jaká panovala v roce 2008. "Jde o korekci burzy založenou na pomalém růstu a rostoucí pravděpodobnosti recese. V roce 2008 jsme zažili skutečnou krizi financování, kdy si banky nebyly ochotné navzájem půjčovat," podotkl.
Podle jiných hlasů z Wall Streetu současný chaos vypadá podobně jako v roce 2008. Obchodníci srovnávají předlužené Řecko s bankou Bear Stearns, jejíž pád v březnu 2008 byl "kostýmní zkouškou" na krizi, která následovala o půl roku později. Itálie a Španělsko pak v těchto úvahách jsou ekvivalentem Lehman Brothers a AIG, jejichž problémy ohrozily stabilitu celého systému.
Rizikem navíc v současnosti je, že i když vlády a centrální banky chápou současné potíže lépe než v roce 2008, mají svázanější ruce. Kroky, jako byl rozsáhlý stimul na podporu ekonomiky či pomoc bankám, nejsou v současných Spojených státech představitelné. Stejně jako v Evropě tu jakékoliv řešení komplikují spory a nejednotnost politiků, v Evropě ještě umocněné tím, že se v nich kříží zájmy národních států. Příliš nástrojů již v ruce nemá ani americká centrální banka Fed. "Došly nám konvenční střely," podotkl Hanson z Bank of America.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.