Švédská společnost IKEA nevzdává své plány expandovat na Balkánský poloostrov. V Chorvatsku, Srbsku a ve Slovinsku chce v letech 2010 až 2012 otevřít celkem až sedm prodejen. Výstavbu obchodních center však mohou zpomalit byrokratická omezení a špatná infrastruktura, říká Dragan Skalusevic, který zastupuje balkánské země.
"V Chorvatsku jsme již koupili pozemky, nyní hledáme vhodné lokality ve zbylých dvou zemích," sdělil pro agenturu Reuters Dragan Skalusevic. V Chorvatsku otevře IKEA jednu svoji prodejnu v Záhřebu, druhou pravděpodobně ve Splitu. Co se týče Srbska a Slovinska, tak IKEA ještě konkrétní lokality nezveřejnila.
Chceme levnější půdu
Za hlavní problém považuje Skalusevic cenu půdy. "Nejnižší cena, kterou nám Slovinci za metr čtverečný nabídli, byla 500 až 550 euro. To je pro nás však příliš mnoho, takže jednání nadále pokračují," řekl pro Reuters.
Balkánské země navíc často postrádají infrastrukturu a náklady na její vybudování jsou vysoké. "Ve Slovinsku nás to bude stát jeden milion euro, v Chorvatsku čtrnáct a v Srbsku padesát milionů euro," dodává pro ilustraci Skalusevic.
ČTĚTE TAKÉ: IKEA chce postavit svoji největší prodejnu. V Pekingu
"O komplikacích bychom však neměli hovořit jako o problému, ale jako o běžné situaci. Koupit 30 až 35 hektarů půdy ve Velké Británii, Francii nebo ve Španělsku je stEjně složité jako v Srbsku," uvedl Skalusevic.
Neznámý region
IKEA připouští, že zpočátku nebudou výsledky v nových oblastech nejpříznivější, postupně by se však měly zlepšovat. „Například Srbsko by mohlo svým vývojem připomínat Polsko. Během osmi let tu tržby vzrostly o více než dvacet procent," věří Skalusevic.
"Toto je region, do něhož jsme ještě neinvestovali. Buď tu zuřila válka nebo se objevovaly jiné problémy," řekl minulý měsíc pro slovenskou agenturu TASR Petr Kaufmann, generální ředitel společnosti pro střední a východní Evropu.
ČTĚTE TAKÉ: IKEA v Rusku: oškubali nás při dodávkách energií
Zákazníci uvedených zemí musí momentálně jezdit nakupovat do prodejen IKEA v zahraničí. Srbové nejčastěji míří do maďarské Budapešti. Chorvati využívají obchod ve Štýrském Hradci.
Foto: Robert Zlatohlávek