Růst investic v Číně se letos do července dál zpomalil a byl nejnižší za více než šestnáct let. Páteční oficiální údaje potvrzují pokračující slábnutí hospodářské aktivity ve druhé největší ekonomice světa. Tu nyní oslabuje restrukturalizace průmyslového sektoru a omezování kapacit starších odvětví, jako je ocelářství.
Meziroční tempo růstu investic do fixního kapitálu za prvních sedm měsíců roku zvolnilo na 8,1 procenta z devíti procent v prvním pololetí. Byl to třetí měsíc růstu pod deseti procenty a nejslabší tempo od prosince 1999. Analytici čekali růst o 8,8 procenta.
Pokles investic souvisí vedle restrukturalizace v průmyslu i s oslabováním čínského vývozu. Export klesl v červenci o 4,4 procenta a ještě více se snížil dovoz; to naznačuje slabou poptávku v zahraničí i na domácím trhu.
Útlum investic byl nejpatrnější v těžbě surovin, kde investice klesly o 23 procent. Investice do nemovitostí zpomalily růst na 5,3 procenta. Soukromé investice stouply o 2,1 procenta a investoři zůstávají podle analytiků opatrní. Mají obavy o vývoj ekonomiky v situaci, kdy vláda prosazuje bolestné reformy státního sektoru. Soukromé investice se na celkovém objemu investic v Číně podílejí 60 procenty.
Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 6,7 procenta, tedy stejně jako v prvních třech měsících roku. Hospodářský růst tak zůstal na nejnižší úrovni od počátku roku 2009.