Vysoké ceny ropy rozhýbaly investiční bankovnictví v Dubaji. Vlna fúzí, emisí akcií a převzetí přilákala dokonce investiční bankéře z Londýna a New Yorku.
Dubaj totiž nabízí bankéřům vyšší příjmy než by dosáhly v proslulých finančních centrech. V současnosti je totiž Dubaj jediným regionem na světě, kde příjmy investičních bank a brokerských firem rostou. Zbytek světa totiž tvrdě zasáhla finanční krize, která finančním domům snížila příjmy a donutila je dokonce propouštět.
Do Dubaje zamířil například manažer londýnské pobočky Deutsche Bank Christopher Laing. "Je to větší číslo, než to kdykoliv předtím," uvedl k počtu firem usilujících o vstup na burzu Laing pro agenturu Bloomberg. "Jsem šťastný, že jsem se rozhodl přestěhovat."
Laing se tak připojil k dalším bankéřům jako Makram Azar z Lehman Broters, Alberto Verme ze Citigroup či finančníkovi Morgan Stanley Davidu Lawovi, kteří opustili Londýn v minulých měsících. Do Spojených arabských emirátů zamířili ovšem také propuštění bankéři z Wall Streetu.
Důvod je přitom jednoduchý: bohaté emiráty mohou podle Financial Services London shromáždit ve státních suverénních fondech do roku 2015 neuvěřitelnou sumu pěti bilionů dolarů. A tu je nutné, někam investovat. Arabští šejkové proto lákají finanční specialisty, aby jim pomohli peníze zhodnotit.
Investiční firmy jen za pololetí vydělaly na Blízkém východě 612 milionů dolarů, což představuje pětiprocentní nárůst. Je to zároveň jediný region, který vykázal růst příjmů.
Mezi největší transakce patří vstup dubajského provozovatele přístavů DP World na burzu, který vynesl 4,96 miliardy dolarů. Dalším velkým obchodem je investice suverénních fondů ve výši 18 miliard dolarů do zahraničních bank včetně Citigroup a Merrill Lynch."Záliv je zaplaven biliony petrodolarů," říká Marcus Noland z Peterson Institute for International Economics. "Z Dubaje se stala žádoucí lokalita pro zahraniční bankéře."
Bankéři totiž dostávají nezdaněný příjem a vyšší bonusy a to až o čtvrtinu oproti Evropě a USA, srovnal pro Bloomberg Jon Duckfield z dubajské pobočky personální agentury Options Group. Oproti evropským finančníkům si tak jejich dubajští kolegové přijdou na větší peníze i v roce 2009.
Petrodolary se tak staly středem zájmu rovněž pro velké hráče jako Deutsche Bank, Citigroup, UBS a Morgan Stanley, kteří zdvojnásobili počet bankéřů na Blízkém východě. Profesor londýnské Cass Business School Scot Moeller ale považuje vábení z Blízkého východu za přelud. Tvrdí, že země Perského zálivu mají přebytek bankéřů a příliv finančníků je dlouhodobě neudržitelný. "Je to krátkodobá záležitost a nikoliv zásadní posun," dodává.
Foto: archiv, profimedia