Tragický let společnosti Germanwings, dceřiné společnosti leteckého gigantu Lufthansa, nepřinesl významnější šrámy akciím této společnosti. Investoři totiž reagují na očekávaná čísla, nikoli na počet negativních titulků v médiích či na zveřejňované podrobnosti o nehodě.
Akcie jakékoli společnosti totiž reagují na to, co se očekává do budoucna od hospodaření firmy. Jakákoli jednorázová událost bez dlouhodobého finančního dopadu nemůže mít sama o sobě dlouhodobý negativní dopad na obchodování s akciemi. Minulost toto pravidlo u leteckých společností několikrát potvrdila.
Například epidemie nemoci SARS v jihovýchodní Asii, výbuch sopky na Islandu, ebola v západní Africe, tsunami v Japonsku ani nehoda letadla společnosti Air France v Atlantickém oceánu měly pouze krátkodobé dopady na celý sektor, potažmo na zainteresované firmy. A že to byly události, které otřásly (nejen leteckým) světem. Investor se ale dívá na čísla. V aktuálním případě společnosti Lufthansa je to vcelku jednoduchá úvaha.
Jaké náklady budou pro Lufthansu souviset s aktuálním leteckým neštěstím? Pravděpodobně dojde k výplatě nějakého odškodnění, něco stála i absence pilotů den po neštěstí či nová opatření, která budou jistě v reakci na nehodu zavedena. Počítat ale s tím, že dojde k úbytku pasažérů u Germanwings nebo u Lufthansy, nelze očekávat. To by byl jediný důvod, proč by měla být akcie delší dobu pod tlakem.
V případě leteckých nehod jsou kromě aerolinek v pozornosti investorů i výrobci letadel. Akcie společností Airbus nebo Boeing jsou však zpravidla téměř netknuté. Ne že nemohou nést vinu za nehodu, ale hlavní pozornost je téměř vždy na aerolinkách. Pouze pokud by se ukázalo, že letadlo má nějakou vadu, která bude muset být nákladně odstraněna u všech letadel stejného typu. To se ale téměř nestává. A nebude to pravděpodobně ani tento případ, proto akcie Airbusu ustojí toto letecké neštěstí bez úhony.
Autorem textu je analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.