Manažeři hedgových fondů, následovníci George Sorose, sázejí na to, že světová ekonomika už se nikdy nevzpamatuje, a poprvé od roku 2003 porážejí své kolegy s opačnou strategií, píše Bloomberg.
Hedgový fond Clarium LP ze San Franciska, spravující 7,4 miliardy dolarů, si letos připsal 47 procent díky pádu akcií a amerického dolaru. Fond Brevan Howard zhodnotil o 18 procent díky tomu, že FED provedl snížení úrokových sazeb. Od loňského září k němu došlo sedmkrát ve snaze dostat americkou ekonomiku z recese.
Makro fondy, které obchodují se vším - od akcií Apple Computer po futures na zinek, přinesly investorům 18,8procentní návratnost během dvanácti měsíců od června do června. Dva nejpopulárnější obchody: sázka na pád finančních akcií a vzestup ropy, se v uplynulém měsíci sice ukázala jako lichá, ty nejziskovější fondy nicméně očekávají pokračování špatných zpráv.
Peter Thiel (40) založil Clarium v roce 2002 poté, co pomohl prodat platformu pro internetové platby PayPal společnosti Ebay. Je toho názoru, že ceny ropy by mohly dosáhnout hodnoty 200 dolarů koncem tohoto roku. Manažer fondu nicméně opouští své pozice v obavách, že politici udělají nezbytné kroky, aby snížili inflaci, uvedli pro agenturu Bloomberg investoři, již si nepřáli být jmenováni.
Clarium profituje z poklesu ceny amerických akcií a dolaru, zejména vůči jenu. Dále Thiel očekává vzestup třicetiletých pokladničních poukázek s tím, jak se USA přiblíží deflaci či dlouhému období padajících cen.
Šéf londýnského fondu Brevan Howard Alan Howard (44) založil firmu v roce 2002 poté, co opustil svou práci u Credit Suisse Grou. Správně předpověděl, že rozdíl mezi krátkodobými a dlouhodobými úrokovými sazbami v USA stoupne s tím, jak FED bude nucen snížit úrokovou sazbu o 2,25 procenta na dvě procenta, aby podpořil zpomalující ekonomiku. Vydělal také na komoditách a na rozvíjejících se trzích. Na rozdíl od Thiela očekává Howard stagflaci nebo ekonomickou stagnaci spojenou s vzestupem cen v USA, Evropě a Japonsku.
Otcem makroinvestování, které vydělává na makroekonomických trendech obchodováním s měnami, bondy, akciemi a komoditami, je v srpnu 78letý George Soros. Slávu a peníze mu přinesl především útok na britskou libru v roce 1992, vydělal při sjednocení Německa v roce 1990 a loni jeho portfolio zhodnotilo o 31 procent díky investicím do Indie a Číny.
Foto: wikipedia.org