Euro dnes dál ztrácí proti americkému dolaru, evropské akcie padají a pojištění proti krachu portugalského a španělských státních dluhopisů je nejdražší v historii. Investory se totiž nepodařilo uklidnit ani schválenou pomocí Irsku ve výši 85 miliard eur.
Investoři se totiž stále obávají, že se "dluhová nákaza" rozšíří z Řecka a Irska také na další ohrožené země. "Trhy nevěří, že by se podařilo stabilizovat situaci kolem Portugalska a Španělska," uvádí analytik České spořitelny Luboš Mokráš.
Nedůvěru tak odnesla jednotná evropská měna. "Euro dál prudce oslabuje," dodává Mokráš s tím, že jedno euro se prodávalo za méně než 1,31 dolaru, což představuje propad o 1,5 procenta. Pokud se podle něj nepodaří zvrátit sentiment na trhu, podívá se evropská měna pod úroveň 1,30 dolaru za jedno euro.
Kromě situace na měnových trzích se nervozita odrazila také na evropských burzách. Panevropský index DJStoxx 600 se propadá o necelé procento. Nedaří se však ani akciím v evropských finančních centrech - Londýně, Paříži a Frankfurtu. Hodnota firem obchodovaných na těchto trzích se snížila o více než jedno procento. Na pražské burze se pak hodnota společností snížila o zhruba 0,7 procenta.
Naopak roste cena pojištění proti tomu, že by Portugalsko a Španělsko nezaplatily své dluhy. "Španělsko a Portugalsko jsou teď na rekordech, což naznačuje, že obavy z šíření nákazy se po schválení pomoci Irsku nesnížily," uvedl pro agenturu Reuters analytik společnosti Markit Gavan Nolan. Začíná se však zvyšovat rovněž cena pojištění u dluhopisů vydaných Itálií či Maďarskem.
Právě Itálie musela zvýšit úrokovou sazbu u dluhopisů, které dnes vydávala, což značí, že investoři přestávají věřit takzvanému jižnímu křídlu eurozóny.