Irák předpokládá, že do roku 2014 více než zdvojnásobí těžbu ropy na 6,5 milionu barelů denně. Letos počítá s těžbou 2,75 milionu barelů denně. Peníze z ropy tvoří drtivou většinu příjmů státního rozpočtu.
Ceny ropy by podle Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) neměly překročit úroveň 120 dolarů za barel, která je "přijatelná" a nepoškodí růst světové ekonomiky.
Cena severomořské ropy Brent se v pondělí vyšplhala na více než 115 dolarů za barel v reakci na zahájení vojenských operací západních zemí proti Libyi. "Světové ceny ropy míří ke 120 dolarům za barel. To považujeme za přijatelnou cenu, která nepoškodí globální (hospodářský) růst," řekl představitel OPEC. "Domníváme se, že cena nepřekročí 120 dolarů za barel," dodal.
Irák otevřel domácí ropný průmysl zahraničním investicím v naději, že tak zajistí rychlý růst těžby. Ta se od svržení diktátora Saddáma Husajna v roce 2003 a zrušení mezinárodních sankcí zatím zvyšuje pouze mírným tempem. Těžba ropy je pro Irák velmi důležitá, protože přináší potřebné peníze pro obnovu země. Peníze z prodeje ropy činí zhruba 95 procent příjmů státního rozpočtu.
Ropa kvůli nepokojům opět zdražuje
Cena ropy odpoledne zvrátila počáteční ztráty a opět roste. Důvodem jsou nepokoje v Jemenu, kde tisíce lidí požadují odstoupení prezidenta Alího Abdalláha Sáliha po 32 letech u moci. Situace by mohla ohrozit vývoz ropy z Perského zálivu. Odpoledne cena londýnské ropy Brent stoupla o 30 centů na 115,26 dolaru za barel. Cena americké ropy ve stejnou dobu vzrostla o 94 centů na 103,27 dolaru za barel.
Francouzský ropný gigant Total varoval své klienty před možným snížením dodávek zkapalněného zemního plynu z jeho projektu v Jemenu kvůli možnému vystupňování politických nepokojů. Zatím však dodávky pokračují podle plánu.