Hospodářská krize mění Irsko v jednu velkou výprodejní halu. Obchody po celém "zeleném ostrově" jsou plné notně zlevněného zboží, od šampaňského po vozy značky Mercedes.
Likvidátor společnosti Parbind, dublinského dovozce vína, například vyprodává krabice šesti lahví šampaňského Bernard Remy; zatímco původně stály 205 eur, nyní jsou k mání za 132 eur. Vůz Mercedes C200 CDI z roku 2006 je k dostání už za 17500 eur, což je o dvacet procent méně, než kolik činí obvyklá prodejní cena. Kromě ceny zboží se hroutí i ceny realit. Neobydlené domy kupříkladu zlevnily až o dvě třetiny.
ČTĚTE TAKÉ: Slabá libra trápí Iry. Museli zlevnit pivo
"Úplně jako kdyby se supi slétávali nad mršinami," říká Donall O'Murchu, učitel v důchodu, přičemž míjí spoluobčany s vozíky naplněnými vínem z prodejen Parbind. "Všechno upadá. Recese si vybírá svoji daň."
Zářná předkrizová desetiletka přitom zemi dostala po bok nejbohatších států světa, jako je Švýcarsko či Rakousko. S novým bohatstvím sílila i poptávka - po rychlejších autech, lepších domech či vybranějších vínech.
ČTĚTE TAKÉ: Prázdné irské "puby" jsou na prodej. Levně
Jenže teď je vše jinak: poradenská společnost KPMG, likvidátor Parbindu, se zbavuje 23 tisíc lahví vína. Až šedesátiprocentní slevy mají zajistit alespoň jakous takous hotovost, která by mohla pomoci vyplatit věřitele padlého dovozce, jejž - podobně jako developery, autoprodejce či provozovatele hospod - zaskočila rychle rostoucí irská nezaměstnanost (už je na 14letých maximech) a s ní související pokles spotřeby.
Nejhorší recese v moderních dějinách Irska letos vyústí v pokles výkonnosti ekonomiky o 7,5 procenta, říkají vládní odhady. To je více než kdekoliv jinde v eurozóně. V předkrizové dekádě se přitom výkonnost irské ekonomiky zdvojnásobila a vžilo se pro ni označení „Keltský tygr".
Foto: ČTK