Irsko: z keltského tygra je neškodné kotě
22.04.2009 15:41
Jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik posledních třiceti let, Irsko, těžce zakouší důsledky současné finanční krize. Politika častých a silných intervencí státu do ekonomiky způsobila obrovský nárůst veřejného sektoru a vedla ke vzniku takzvaného sociálního státu, který v těžkých ekonomických časech tlumí možnosti hospodářského oživení.
Tradice silných státních zásahů do ekonomiky započala v 80. letech. Od té doby vláda výraznou měrou zasahuje do oblastí, jako jsou veřejná doprava, výroba elektrické energie a její přenos či média.
Sociální stát však zažil největší rozmach v posledních několika letech, kdy se stát rozhodl lidem poskytovat vzdělávání, lékařské služby a vyplácet vysoké penze. To vše „zdarma", tedy ze státního rozpočtu.
Vysoké daně pouze pro bohaté
Aby stát zabránil neúnosným schodkům státního rozpočtu, rozhodl se dramaticky zvýšit daňové zatížení obyvatel, a to velmi nerovnoměrným způsobem. Zatímco lidé s nízkými příjmy platí velmi nízké či dokonce žádné daně, nejbohatší občané odevzdávají do státní kasy i víc než 40 procent platu. Vláda navíc uvažuje o dalším zvýšení daně z příjmu, protože státní kasa neustále zeje prázdnotou. Chvályhodným protipólem zůstává poměrně nízké daňové zatížení firem.
Jedním z důvodů vysokého deficitu státního rozpočtu Irska je následování většiny evropských zemí a uvedení masivních stimulačních balíčků na podporu ekonomiky. Další velkou výdajovou položkou je rozsáhlá pomoc bankám, které krize dohnala na pokraj kolapsu. Jen letos do nich irská vláda „nalila" sedm miliard eur a další miliardy na sebe nejspíš nenechají dlouho čekat.
Zarážející přitom je, že i pro letošek je naplánován růst sociálních výdajů o 8,4 procenta a uvedení „sociálního" balíčku ve výši přesahující půl bilionu eur. Zjevným lékem irské vlády na problémy způsobené nadbytečnými sociálními výdaji je jejich další zvýšení.
Cesta k prosperitě bude drastická
Je patrné, že irská vláda se svého velkého vlivu na ekonomiku nehodlá vzdát. Jejím nejdůležitějším protikrizovým opatřením je jeho zachování či dokonce posílení. Cesta ke v podstatě nevynucené nacionalizaci bank je toho důkazem.
ČTĚTE TAKÉ: Irové pláčou: krize je obírá o alkohol i hazard
Skutečným řešením ekonomické mizérie země by však byl návrat k ekonomickému liberalismu, menšímu vládnímu vlivu a odpovědnější monetární a fiskální politice. Vláda rovněž musí dostat pod kontrolu inflaci, snížit veřejné výdaje, eliminovat nákladné sociální programy a přestat deformovat trh.
Pokud tento drastický obrat ke zodpovědnější politice nezvládne, čeká irského tygra další otupování drápů. Nebo přímo proměna v neškodné ekonomické kotě.
VÍCE SE O EKONOMICE IRSKA DOČTETE ZDE
Foto: Wikipedia, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.