Trh s dluhopisy kolabuje. Alespoň tedy ten islámském světě. Důvodem je únorový výnos skupiny bahrajnských náboženských učenců, dle nichž většina takzvaných sukuk dluhopisů neodpovídá právu šaría. Do té doby nejrychleji rostoucí trh s dluhem na světě chřadne. Každoroční zdvojnásobení velikosti trhu s islámskými dluhopisy, které bylo pravidlem od roku 2004, je pryč.
V roce 2008 se prodeje zmíněných dluhopisů propadly o padesát procent a ceny poklesly o 1,51 procenta.
V současnosti je vydáván pouze jediný druh dluhopisu sukuk, jenž se ediktu náboženských učenců neprotiví. To žene vzhůru úvěrové náklady v regionu a ohrožuje zejména developerské projekty. Dluhopisy sukuk byl například financován projekt Dubai's Palm, tedy „stavba" dosud největšího umělého ostrova, na němž nyní vlastní domy David Beckham či Donald Trump.
Jelikož tradiční západní pojetí dluhopisu je neslučitelné s právem šaría, jež zapovídá úrok, obcházejí islámští obchodníci tento fakt právě prostřednictvím sukuk dluhopisů. Ty jsou, přísně vzato, certifikáty, a nikoli přímo dluhopisy. Emitent sukuku tedy prodá certifikát investorovi, který jej poté pronajímá nazpět za předem stanovený poplatek. Smluvně je rovněž dohodnuto, že emitent sukuk odkoupí k jistému datu zpět za jmenovitou hodnotu.
Řečený edikt bahrajnských učenců sdružených v organizaci Accounting and Auditing Organization for Islamic Institutions se dotýká 85 procent sukuk dluhopisů.
Foto: Jan Zatorsky