Island má dohodu o volném obchodu s Čínou. První v Evropě

Ekonomika
15. 4. 2013 16:01
Islandská premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová a čínský premiér Li Kche-čchiang (vedle ní) při podpisu dohody.
Islandská premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová a čínský premiér Li Kche-čchiang (vedle ní) při podpisu dohody.

Island se stal první evropskou zemí, která podepsala dohodu o vytvoření zóny volného obchodu s Čínou. Dohoda by měla podpořit vývoz z tohoto ostrovního státu do země s druhou největší ekonomikou světa. Pro Peking je kontrakt důležitý z hlediska úsilí rozšířit svůj vliv v arktické oblasti.

Island má pro Čínu mimořádný význam. Tající ledovce v oblasti Arktidy otevírají cestu pro nové námořní trasy a mohly by vést k prudkému rozmachu těžby surovin jako je zemní plyn, ropa a železná ruda. Pro obchodníky by nové trasy mohly znamenat zkrácení cesty z Šanghaje do severní Evropy až o 6 400 kilometrů a zhruba dva týdny.

Peking také usiluje o status stálého pozorovatele v Arktické radě, což je osmičlenné uskupení, které rozhoduje o důležitých otázkách v regionu a jehož je Island součástí. Konečné rozhodnutí by v této otázce mělo padnout příští měsíc.

Islandskou ekonomiku v roce 2008 zasáhla krize, kterou způsobil kolaps finančního trhu. V zemi padly všechny hlavní banky, které se zadlužily neúměrnou expanzí v zahraničí. Předloni Island úspěšně dokončil záchranný program pod vedením Mezinárodního měnového fondu a vrátil se na dluhopisové trhy.

Dohoda o volném obchodu s Pekingem byla podepsána na úvod pětidenní návštěvy islandské premiérky Jóhanny Sigurdardóttirové v Číně.

Evropská unie má tento měsíc zahájit jednání o vytvoření zóny volného obchodu s Japonskem. V únoru se unie dohodla na zahájení jednání o zóně volného obchodu se Spojenými státy. Od poloviny roku 2011 vstoupila v platnost obdobná dohoda mezi EU a Jižní Koreou, na spadnutí je podpis se Singapurem.

Island je členem Evropského sdružení volného obchodu (EFTA) spolu s Norskem, Lichtenštejnskem a Švýcarskem; s výjimkou posledně jmenovaného je EFTA přidružena k vnitřnímu trhu Evropské unie v takzvaném Evropském hospodářském prostoru a pro členy tak platí skoro všechny obchodní zákony EU. Zároveň je Island členem Schengenského prostoru bez hraničních kontrol

Po hluboké bankovní krizi podal Reykjavík roku 2009 přihlášku do EU. Získal status kandidátské země, v prosinci se ale přístupní jednání zbrzdila kvůli nadcházejícím květnovým volbám.

Autor: - mav -, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ