Itálie chce zahájit privatizaci. Prioritou energetický kolos Eni

Ekonomika
25. 10. 2013 19:02
Logo společnosti Eni.
Logo společnosti Eni.

Itálie chce ještě do konce letošního roku zahájit v rámci privatizace prodej státního majetku. Agentuře Reuters to sdělily nejmenované zdroje, které jsou seznámeny s plánem vlády. Prioritou je podle nich státní podíl v energetickém kolosu Eni.

Italská vláda pracuje na seznamu podílů, kterých by se mohla zbavit, aniž by ztratila přímou nebo nepřímou kontrolu nad společnostmi, jichž by se prodej týkal.

V ropné a plynárenské společnosti Eni má italské ministerstvo financí 4,3 procenta, jehož hodnota při současných tržních cenách činí asi 2,8 miliardy eur (71,9 miliardy korun). Řím by jeho prodejem mohl získat peníze na snížení veřejného dluhu, který se pohybuje kolem 133 procent hrubého domácího produktu.

"Chceme začít brzy. S prodejem některého majetku ještě do konce roku, abychom ukázali, že něco děláme," sdělil jeden ze zdrojů. "Prodej podílu ministerstva financí v Eni...by mohl proběhnout přes noc, v závislosti na tržních podmínkách," řekl.

Snížení podílů v jiných velkých italských podnicích Enel a Finmeccanica Řím v dohledné době neplánuje, uvedl také zdroj.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

stánek ABB, vzduchový jistič

Cenu Zlatý Amper získalo na veletrhu pět exponátů, další dostaly cenu za design

Ekonomika
18. 3. 2026

V Česku se loni prodaly hotely za 18,7 miliardy korun, meziročně pětkrát víc

Ekonomika
18. 3. 2026

Primátor Mostu: Hliníkárna Nemak končí v průmyslové zóně Joseph

Ekonomika
17. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ