Jak gangsteři <span>zachraňují eurozónu</span>

Ekonomika
5. 8. 2010 14:30
Drogové dealery lákají jen bankovky s vysokou hodnotou.
Drogové dealery lákají jen bankovky s vysokou hodnotou.

Drogové dealery lákají jen bankovky s vysokou hodnotou.Mafie, drogoví dealeři a práči špinavých peněz hrají překvapivou úlohu v posilování finanční stability eurozóny. Je to podle deníku Wall Street Journal díky jejich vysokému zájmu o eurobankovky s hodnotami 200 a 500 eur.

Evropská centrální banka (ECB) má totiž z vydávání těchto bankovek velké zisky, které jí pomáhají v současných těžkých časech, kdy eurozónou otřásá dluhová krize a síla banky je zpochybňována.

Bankovky o vysokých hodnotách "dělají z eura měnu pro šedou a černou ekonomiku a pro ty, kteří oceňují anonymitu při svých finančních transakcích a investicích," cituje deník Willema Buitera, hlavního ekonoma Citigroup. Podle něj je vydávání bankovek s vysokou nominální hodnotou pro ECB vysoce ziskovou záležitostí.

Objem pětiseteurovek v oběhu se tak od roku 2002, kdy euro začalo platit, prudce zvýšil. Na začátku roku 2002 bylo vydáno těchto bankovek v hodnotě 30,8 miliardy eur. Nyní je tento objem 285 miliard, což představuje 35 procent z hodnoty všech vydaných bankovek.

ČTĚTE TAKÉ: Zabavuje se majetek italské mafii. Už za 1,3 miliardy eur

Evropské policejní síly tak už našly bankovky s velkou nominální hodnotou v žocích s obilím, pneumatikách a tajných skrýších v kamionech. "Je potřeba říci, že tato hotovost je často spojena s obchodem s drogami, což vysvětluje podobné metody ukrytí, které se používají," uvedl pro americký list Soren Pedersen, mluvčí Europolu. Bankovky o vysoké hodnotě přitom umožňují mafii snáze manipulovat s velkou hotovostí.

V roce 1998 totiž Gary Gensler z amerického ministerstva financí uvedl příklad, že jeden milion dolarů ve stodolarových bankovkách váží 22 liber (necelých deset kilogramů). V hypotetických bankovkách o hodnotě 500 dolarů, by však váha jednoho milionu dolarů byla jen zhruba dva kilogramy.

Díky ziskům z vydávání bankovek a profitu z depozit od bank, které ECB může úročit velmi málo, je Evropská centrální banka podle Buitera velmi solventní. ECB přitom neuvažuje o nahrazení bankovek s vysokou hodnotou za bankovky o nižších hodnotách. Důvodem jsou náklady na výrobu a transakce s bankovkami.

Foto: archiv Týdne

Autor: - gal -

Další čtení

Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč

Ekonomika
15. 7. 2025

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
Budvaru se zvýší cena v USA, čeká pokles poptávky. Ale hlavní trhy má jinde.

Americká cla zvýší cenu Budvaru v USA. Čeká se pokles poptávky

Ekonomika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ