Jak ochránit Itálii a Španělsko, debatují mocní z G20

Ekonomika
3. 11. 2011 19:05
G20 prý jedná o záchraně Itálie a Španělska.
G20 prý jedná o záchraně Itálie a Španělska.

Šéfové skupiny G20 první den summitu v Cannes diskutují o tom, jak ochránit velké země eurozóny jako Itálii a Španělsko před pádem do hluboké dluhové krize. Agentuře Reuters to řekl jeden z indických delegátů. Itálie se podle návrhu dokumentu ze summitu zavazuje od příštího roku urychleně snižovat zadluženost a dostat rozpočet do roku 2013 do "téměř vyrovnané bilance".

"Na G20 se mluví o dopadech řecké krize a nyní se diskutuje o vybudování ochranné finanční zdi kolem zemí jako Itálie a Španělsko, které jsou velmi velkými ekonomikami eurozóny," řekl místopředseda indické plánovací komise Montek Singh Ahluwalia.

Třetí a čtvrtá největší ekonomika měnové unie se v posledních měsících kvůli šíření dluhové krize eurozónou dostaly do potíží a výnosy jejich dluhopisů na trzích výrazně vzrostly. Investoři se obávají, že tyto země budou nuceny následovat Řecko, Irsko a Portugalsko a požádat o mezinárodní finanční pomoc.

Itálie, jejíž dluh je po Řecku nejvyšší v eurozóně, je pod tlakem, aby přijala strukturální reformy a uskutečnila výrazné škrty ve výdajích. Na summitu EU minulý týden Itálie slíbila, že do roku 2013 dosáhne vyrovnaného rozpočtu, v návrhu plánu G20 se ale mluví jen o "téměř vyrovnané bilanci". V dokumentu se však píše, že fiskální cíle Itálie budou podpořeny "posílením fiskálních pravidel plynoucím jak z evropské legislativy, tak z ústavního dodatku o vyrovnaném rozpočtu".

G20 rovněž zvažuje návrh Mezinárodního měnového fondu (MMF) zavést novou úvěrovou linku na pomoc zemím ohroženým ekonomickými otřesy mimo jejich kontrolu. Podle informovaných zdrojů se má také diskutovat o tom, že by MMF nalil do globální ekonomiky miliardy dolarů prostřednictvím zvláštní alokace své měny SDR, takzvaných Zvláštních práv čerpání. To by mělo posílit finanční stabilitu, kterou podkopává nejistota kolem dluhové krize eurozóny.

V letovisku na francouzské Riviéře dnes začal dvoudenní summit skupiny 20 největších ekonomik světa. Největší pozornost se věnuje událostem v Řecku, zejména po pondělním nečekaném oznámení řeckého premiéra, že o druhém záchranném programu pro Řecko budou v referendu rozhodovat řečtí občané.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ