Viceprezident největší světové firmy spravující majetek BlackRock Bob Doll odhadl, co se bude dít ve světě v příštích deseti letech. Recese budou častější, výnosy z investic do akcií vyšší, americký dolar bude ztrácet na významu a naopak posílí postavení rozvíjejících se zemí.
Od devadesátých let Bob Doll, který je šéfem investičních strategií BlackRock, vydává odhady dalšího vývoje ekonomik a burz. A jak vidí dalších deset let v deseti předpovědích?
1. Americké akcie budou mít vysoký jednociferný výnos po nejhorším desetiletí od 30. let.
Uplynulých deset let bylo nejhorším medvědím trhem od Velké hospodářské krize ve 30. letech. Situace se podle Dolla změní, když roční výnos amerických akcií v nastupující dekádě bude v průměru 8,1 procenta. "Pravděpodobnost, že dvě katastrofální dekády budou v řadě, je extrémně nízká," uvádí Doll. Americké akcie pak podle něj budou porážet burzy v jiných vyspělých zemích.
2. Recese budou častější než v posledních dvaceti letech.
V uplynulých dvaceti letech byly recese méně častým jevem. V příští dekádě se však budou objevovat častěji. V posledních sto letech totiž recese postihla ekonomiku každých 3,8 roku. V uplynulých dvaceti letech to však bylo jen jednou za osm let. Ekonomiky se tak přiblíží k dlouhodobému normálu.
3. Lídry americké ekonomiky budou zdravotnictví, informační technologie a energetika.
Tyto sektory totiž zažívají velké inovace, které budou klíčové pro ekonomický růst v příštích letech. Zdravotnictví navíc podpoří i stárnutí obyvatelstva.
4. Americký dolar bude ztrácet na své dominanci.
Propad dolaru trvá s přestávkami posledních deset let. Prominentní postavení americké měny se bude dále oslabovat v následující dekádě. Důvodem jsou dluhy, které budou srážet dolar. Dolar si však i nadále podrží postavení rezervní měny číslo jedna. Vůči euru a jenu nebude americká měna ztrácet, naopak vůči menším světovým měnám se propadne.
ČTĚTE TAKÉ: Dolar brzy zanikne, věští americký ekonom
5. Úrokové sazby půjdou nahoru ve vyspělém světě.
Světové úrokové sazby jsou na cyklickém minimu. "Čekáme, že uvidíme pohyb nahoru k normálnějšímu prostředí," tvrdí Doll. V USA poženou sazby nahoru státní dluhy.
6. Zájmy zemí povedou k častějším obchodním a politickým konfliktům.
Prudký propad ekonomického růstu v posledních letech vyústil v řadu protekcionistických snah, což je podobné konci 70. let, kdy série finančních šoků vedla k zásahům vlád na kapitálových trzích. Řada zemí proto hledá možnosti, jak ochránit domácí odvětví.
7. Stárnutí obyvatelstva a snižování jeho počtu způsobuje Evropě některé problémy, které už má Japonsko.
Evropa i Japonsko jsou závislé na exportu, což je činí zranitelnější vůči externím šokům. Japonsko je poškozeno poklesem pracovníků, což se může přihodit i Evropě, kde populace stárne a porodnost klesá.
8. Světový růst potáhnou spotřebitelé z rozvíjejících se zemí.
Oživení ve světové ekonomice v roce 2009 nastartovaly rozvíjející se země. Jejich vedení bude pokračovat i v příštím desetiletí. Růst soukromé spotřeby je v těchto zemích vyšší než ve vyspělých státech. Střední třída v rozvíjejících se zemích navíc roste a utrácí za automobily a luxusní zboží.
9. Váha rozvíjejících se zemí v burzovních indexech vzroste.
Rozvíjející se trhy budou čím dál větší součástí klíčových burzovních indexů. Důvodem je větší důležitost rozvíjejících se ekonomik v globálním hospodářství.
10. Ekonomický a politický vzestup Číny bude pokračovat.
Čína je největším světovým vývozcem, lídrem v prodeji automobilů a produkci oceli. Stále však je míra spotřeby na hlavu nízká a je pravděpodobné, že nadále poroste. Je proto nepravděpodobné, že by se něco změnilo na posilujícím postavení Číny.
Foto: www.profimedia.cz