Jak vydělat? Pomocí milionů obchodů ve zlomku sekundy
26.07.2009 08:00
Zisky obchodníkům na Wall Streetu zajišťují nejmodernější informační technologie. Pro obchodování ve zlomku sekundy s finančními instrumenty za pomoci sítě nejrychlejších počítačů se mezi obchodníky rozšířil název "high-frequency trading" neboli vysokorychlostní obchodování.
Všichni se diví, jak mohou velké banky jako Goldman Sachs a některé hedgeové fondy vydělávat obrovské balíky peněz. "High-frequency trading je odpověď," napsal Charles Duhigg pro list The New York Times. Ne nadarmo je vysokorychlostní obchodování jedním z nejžhavějších témat na Wall Streetu.
Velké banky používají silné počítače, které jsou schopny provést miliony příkazů rychlostí světla a ukrojit tak zisky jiným pomalejším. Olej do ohně přilil případ krádeže počítačových kódů z Goldman Sachs. Bývalý programátor bankovního domu byl tento měsíc obviněn a státní žalobce se nechal slyšet, že tento software může způsobit "nespravedlivou manipulaci s trhem".
ČTĚTE TAKÉ: Famózní výsledky Goldman Sachs táhnou světové burzy
High-frequency trading poskytuje uživatelům konkurenční výhodu. Menší investoři a obchodníci pak ztrácejí. Na podrobnosti kolem tohoto druhu obchodování si už prý posvítil i americký dohledový orgán SEC. Zatím však žádné stanovisko nepadlo.
"Přesně tady se všechny ty peníze berou," okomentoval slabší postavení menších obchodníků William H. Donaldson, bývalý ředitel New York Stock Exchange. Sám Goldman Sachs připustil, že na high-frequency tradingu vydělává. Avšak odmítl všechna nařčení z neférových praktik na trhu.
Jak to vlastně funguje
"Podstata high-frequency tradingu tkví ve sledování aktivity ostatních investorů na trhu," vysvětluje Duhigg. Obchodník, který provádí tuto strategii, vysílá obrovské množství příkazů a téměř okamžitě je zase ruší. Podle reakce trhu tak získá představu, kolik jsou ostatní hráči na trhu ochotni do obchodů vložit. Když zjistí, že trh je ochoten určitý cenný papír získat, obchodník ho s pomocí počítače nejdříve sám rychle nakoupí a obratem ho pak prodá trhu s větší cenou.
Drobní investoři tedy nakupují dráž o přirážku, kterou jim obchodník naúčtuje. "Když chcete podpořit inovace, tak musíte odměnit ty, kteří investovali mnoho dolarů do technologií a učinili tak trh více efektivní," uvedl na obranu high-frequency tradingu Andrew M Brooks, šéf fondu T. Rowe Price.
Počítače už jednu krizi způsobily
Obchodování pomocí automatických příkazů počítače však není bez rizika. V roce 1987, kdy bylo obchodování za pomoci informačních technologií ještě v plenkách, se drobný pokles akciových trhů znásobil a srazil akciový trh za jediný den o 22 procent.
Počítače totiž měly pevně naprogramovaný algoritmus, že pokud cena instrumentu klesne, tak ho automaticky co nejrychleji prodají. Jenže tímto způsobem obchodovali všichni, a tak byl trh zavalen milionovým množstvím prodejních příkazů a ceny akciových titulů se leckdy i bez objektivního důvodu rázem propadly.
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.