Je libo nádobí za 150 tisíc eur? V Moskvě se konal veletrh luxusu

Ekonomika
24. 10. 2010 18:14
V Moskvě se konal další ročník milionářského veletrhu.
V Moskvě se konal další ročník milionářského veletrhu.

Mezi luxusními automobily, šperky, kožichy, nemovitostmi v tuzemsku i zahraničí a dalšími lákadly, které nabízel tento víkend ruským boháčům "milionářský veletrh" v centru Moskvy, nechybělo ani zboží české výroby, a to sice firma Tonak z Nového Jičína, která se "Millionaire Fair" zúčastnila poprvé.

Ruský trh luxusního zboží donedávna patřil k nejrychleji rostoucím na světě, ale s nástupem ekonomické krize se týmž tempem i smrsknul. Propad v jednotlivých segmentech loni dosahoval až 40 procent a některé značkové butiky se z Moskvy načisto vypařily. Z úderu se ale trh s luxusním zbožím mezitím otřepal a hlavní hráči věří, že se do konce roku vrátí na dřívější úroveň. Koneckonců, i dolarových miliardářů je v zemi zase skoro tolik jako před krizí, která podle odhadů zdecimovala klub nejbohatších Rusů na polovičku až třetinu.

"Všechny klobouky tu jsou originály, ruční práce. V Anglii jsou například neodmyslitelnou součástí koňských dostihů. Myslíme si, že i ruští milionáři hledají něco ojedinělého, a proto tyto klobouky jsou právě pro ně," řekl prodejní manažer Tonaku pro střední a východní Evropu Zbyšek Wlosok. Ceny odpovídají milionářské výstavě a mohou činit i tisíc eur (asi 24 500 korun).

"Automobilky Porsche se v zásadě krize ani nedotkla, ta postihla spíše střední třídu než nejbohatší vrstvy. Naše firma nepotřebuje reklamu a vozy se prodávají stejně jako dříve, dokonce se na ně teď musí i půl roku čekat. Jen v Moskvě v průměru měsíčně prodáme kolem stovky aut, a to u vozů, které stojí od pěti do deseti milionů rublů (asi 2,9 až 5,8 milionu korun), není špatné," tvrdí Andrej od stánku slavné firmy ze Zuffenhausenu.

V Rusku příliš neletí kabriolety a kupátka, ale místní zákazníci nejčastěji usedají do těžkých terénních vozů Cayenne, z kterých mohou pohodlně shlížet na nekonečné zácpy v moskevských ulicích. Do pořádného terénu se nejspíše v životě nevypraví.

Cenově s Porsche může o přízeň klientů na milionářské výstavě zápolit další zboží. "Je to jedinečný hrnec. Držadla jsou zlatá, ozdobená 270 brilianty rozličné velikosti. Dělá se jen na zakázku, množství a velikost diamantů lze zvětšit," říká prodavačka nádobí za 150 tisíc eur (asi 3,7 milionu korun). Váhat lze i nad průhledným klavírem od 110 tisíc eur výše, náhrdelníkem s vestavěným "hands-free" za 82 tisíc eur, zhlížet se v benátských zrcadlech, usednout na sofa z květů či na cyklistický trenažér Ciclotte za bezmála 7000 eur.

Hrnec se zlatými držadly a 270 brilianty. Stojí necelé čtyři miliony korun.Optimisticky jsou naladěni i mnozí návštěvníci. "Zkušenosti z krize svědčí o tom, že luxusní zboží trpí krizí mnohem méně a jeho prodeje zůstávají víceméně na stejné úrovni," tvrdí vydavatel Arťom Kina a jeho přítelkyně Natalja přikyvuje. "Letošní 'Millionaire Fair' nabízí mnohem reprezentativnější výběr zboží než loni," dodává. "V Rusku krize není, skončila. Vše klape báječně," tvrdí Olga, která si na výstavu odskočila z kanceláře American Express.

Vše ale není až tak báječné jako před pár lety. Předloni se Millionaire Fair konal v obří výstavní hale Krokus-expo, kam se pohodlně vešly i šedesátistopé jachty. Loni se výstava musela přestěhovat do mnohem skromnějšího sálu v historické Manéži u zdí Kremlu. Neubylo sice zástupů děvčat s vizáží modelek na převysokých podpatcích a v minisukních, ale ubylo vystavovatelů i návštěvníků. Místo luxusních jachet zaujal obytný automobil a i nabízené vrtulníky byly skromnější třídy než v minulosti.

Těžko však říci, nakolik jde o důsledek obchodních sporů mezi organizátory, anebo o tápání mezi rozmařilostí a určitou skromností. I u barů výstaviště si "smetánka společnosti" mohla vybrat mezi šampaňským s jahodami nebo mokem z destilačního přístroje.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ