Jižní Korea: Po Samsungu vyšetříme kvůli korupci další firmy

Ekonomika
23. 1. 2017 16:10
Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.
Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.

Jihokorejský úřad zvláštního prokurátora oznámil, že po firmě Samsung plánuje vyšetřovat i další konglomeráty v souvislosti s korupčním skandálem kolem prezidentky Pak Kun-hje. Jihokorejská vládnoucí Strana nových obzorů, která se snaží co nejvíce distancovat od skandálu, v pondělí uvedla, že se chystá změnit své jméno. Jihokorejské ministerstvo kultury se omluvilo, že vedlo černou listinu umělců kritických vůči prezidentce.

Dědic největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jong byl minulý týden označen za podezřelého a vyslýchán v korupční kauze, která v prosinci vedla k rozhodnutí parlamentu dočasně sesadit prezidentku Pak Kun-hje. Žaloba ho viní, že jeho firma výměnou za různé výhody zaplatila úplatky ve výši 36,42 milionu dolarů (asi 926 milionů korun) Čche Son-sil, důvěrnici dočasně sesazené jihokorejské prezidentky.

Prokuratura žádala zatykač na I Če-jonga, to však soud nakonec neschválil. Jaké další velké firmy by měly být předmětem vyšetřování, prokuratura neupřesnila.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila. O dalším osudu prezidentky rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat.

Jihokorejská vládnoucí Strana nových obzorů se snaží od skandálu distancovat a chce si již podruhé za pět let změnit své jméno. "Teď začneme shromažďovat návrhy veřejnosti a co nejdříve jméno strany změníme," prohlásil její předseda In Mjong-čin.

Ministerstvo kultury vedlo "černou listinu"

Do roku 1997 bylo toto středopravé uskupení známo jako Velká národní strana. Prezidentka Pak změnila jméno strany ve snaze o reformu a získání nové podpory voličů před tehdejšími parlamentními volbami, které strana vyhrála. Politická uskupení, která byla předchůdci této strany, vládla Jižní Koreji po řadu desetiletí, a to i během období diktatury.

Jihokorejské ministerstvo kultury se omluvilo, že vedlo černou listinu umělců kritických vůči prezidentce. Ministryně Čche Jun-sun již kvůli tomu byla zatčena a podala demisi. Prezidentský Modrý dům nicméně popřel, že by nějaká taková listina existovala. Omluva ministerstva je zatím nejotevřenějším potvrzením existence černé listiny.

"Je ostuda, že ministerstvo, které mělo být obhájcem svobody uměleckého projevu a kreativity, vyvolalo pochybnosti o spravedlivé podpoře kultury a umění kvůli seznamu umělců, jimž byl upírána veřejná podpora," uvedl dosavadní náměstek ministryně kultury Song So-kun, který funkci ministryně převzal.

Na seznamu bylo kolem 10.000 jmen umělců, kteří kvůli tomu neměli šanci na státní dotace na uměleckou činnost v oblasti divadla, hudby či literatury. Listina mimo jiné obsahovala jména nositelů mezinárodních cen, jako je literární Man Bookerova cena pro spisovatelku Han Kang nebo cena Grand Prix z mezinárodního filmového festival v Cannes pro režiséra Pak Čan-uka.

Autor: pak , ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , Lee Jin-man

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ