Jižní státy chtějí dvojnásobek injekcí EU do investic

Ekonomika
9. 9. 2016 21:30
Jižní státy EU.
Jižní státy EU.

Středomořské státy Evropské unie navrhly na svém summitu v Aténách, aby se zdvojnásobily finanční injekce do evropského programu investic. Takzvaný Junckerův plán nazvaný podle předsedy Evropské komise, doposud počítal s proinvestováním 315 miliard eur (8,5 bilionu Kč). Vyplývá to ze závěrečného prohlášení vrcholné schůzky, která dostala název Aténská deklarace, uvedly řecké sdělovací prostředky.

Evropská komise upozornila, že v tomto duchu už formuluje rozšíření programu, který už funguje přes rok a půl, o dva roky, tedy do roku 2020. Podrobnosti plánu, který počítá s nejméně 500 miliardami eur, má představit příští týden ve středu šéf komise EU Jean-Claude Juncker. Plán investic pomohl v EU už nastartovat soukromé investice za 116 miliard eur.

V aténském prohlášení se upřesňuje, že podpora investičních programů by měla směřovat zejména do členských států s vysokou mírou nezaměstnanosti. Jako vážný problém se pak označuje zejména nezaměstnanost mládeže. Jihoevropské státy rovněž hovoří o potřebě intenzivnějšího boje proti daňovým únikům.

Státy frontové linie

Nejvyšší představitelé Řecka, Kypru, Francie, Malty, Itálie, Portugalska a Španělska rovněž odsoudili rasismus a xenofobii, které se objevily na kontinentu v souvislosti s migrační krizí, a označili tyto jevy za nepřijatelné. V otázce přistěhovalectví se shodli, že EU musí být schopná chránit své vnější hranice. Činit tak ale musí podle mezinárodního a evropského práva.

Zleva francouzský prezident François Hollande, italský premiér Matteo Renzi a řecký premiér Alexis Tsipras."O budoucnosti Evropy se rozhoduje ve Středomoří, v zemích EU ve frontové linii, v zemích, které jsou 'evropofilní'," řekl na závěrečné tiskové konferenci hostitel summitu, řecký premiér Alexis Tsipras. Podle něho byla vrcholná schůzka "pozitivním příspěvkem k diskusi o budoucnosti Evropy". "Nechceme, aby šlo o další oddělenou iniciativu," reagoval zároveň na výtky z některých nepozvaných zemí EU.

Tsipras také řekl, že dialog, který povede 27 zemí EU bez Británie na summitu v Bratislavě za týden, by měl vést k nové vizi pro Evropu. Upozornil také na to, že nejvyšší představitelé středomořských států už chystají další vlastní summit, který by se měl konat v Portugalsku.

Francouzský prezident François Hollande v Aténách v souvislosti s migrací prohlásil, že jihoevropské země čelí v posledních měsících obtížím, a to za celou Evropu. Hollande, kterého si podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění nepřeje už za prezidenta po volbách v příštím roce 88 procent jeho krajanů, také vyjádřil názor, že evropští politici musejí "reagovat na požadavky svých národů". Unie by se podle něj měla zasadit o dynamický rozvojový program.

Italský premiér Matteo Renzi označil Aténskou deklaraci za "přidanou hodnotu". "Evropa zítřka se bude muset opírat o své základní hodnoty," dodal.

Portugalský premiér António Costa položil důraz na potřebu jednotné zahraniční politiky EU vůči africkým zemím. "Musíme podporovat africký kontinent," řekl. Costa také zdůraznil, že věří v přerozdělení odpovědnosti v přijímání uprchlíků v rámci EU.

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ