Kapsch vyhrál mýtný tendr v Bulharsku

Ekonomika
10. 10. 2017 13:40
Mýtná brána společnosti Kapsch na dálnici D1 v Ostravě.
Mýtná brána společnosti Kapsch na dálnici D1 v Ostravě.

Rakouská společnost Kapsch zvítězila ve výběrovém řízení dodávku mýtného systému v Bulharsku. Firma, která provozuje mýtný systém i v Česku, zůstala ve finále tendru spolu se společností Toll Bulgaria poté, co výběrová komise vyloučila další čtyři uchazeče. Společnost zakázku vyhrála s nižší cenou zhruba 150 milionů leva (1,985 miliardy korun).

Na rozdíl od Česka, kde mýtný systém pro stát spravuje soukromá firma, Bulharsko za zhruba dvě miliardy koupí pouze technologie, které bude dále provozovat vlastními silami. Kapsch v bulharském tendru nabídl satelitní systém, kterým půjde zpoplatňovat pohyb kamionů po dálniční síti a rovněž osobních aut prostřednictvím takzvané elektronické viněty.

Kromě Česka a Bulharska se Kapsch účastní výběrových řízení na dodávku mýtného systému i v Polsku a Německu, kde je součástí konsorcia Atlantia/Autostrade. Mimo Evropu pak soutěží například v USA ve státě Maryland, doplnil mluvčí tuzemského Kapsche David Šimoník.

V Česku Kapsch spravuje elektronické mýto od roku 2007, využívá ale takzvanou mikrovlnnou technologii, kdy pro kontrolu zaplacení poplatku slouží mýtné brány. Po roce 2019 by se měl systému ujmout vítěz aktuálního výběrového řízení, které ministerstvo dopravy vyhlásilo v polovině letošního roku. Kromě současného správce systému, společnosti Kapsch, se do soutěže přihlásili slovenský výběrčí SkyToll, maďarský National Toll Payment Services či německá firma T-Systems. Zakázku za odhadovaných 29 miliard korun už řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), u kterého podmínky soutěže napadl Kapsch i Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka.

Za deset let se z mýtného získalo 77,5 miliardy korun, loni to bylo 9,89 miliardy korun. Náklady na provoz činí zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Jednotný celostátní mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnou variantou.

Autor: - red -Foto: , ČTK/Ramík Drahoslav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ