Nejdiskutovanější automobil současné doby, nejlevnější auto na světě Nano ze skupiny Tata Motors, na největším americkém autosalonu v Detroitu k vidění není.
Pobláznilo víc než miliardu Indů, ale Američané o něm zatím jen slyšeli. Nesplňuje emisní a bezpečnostní limity a nemá airbagy ani posilovač řízení, prohlašují výrobci z USA, Evropy a Japonska vystavující v Detroitu. Navíc prý není dostatečně pohodlné a v základní výbavě nemá klimatizaci. Hlavním důvodem, proč Tata Motors svůj zázrak v Detroitu nevystavuje, je však především skutečnost, že zatím hodlá vyrábět pouze pro domácí trh - do pěti let bude na trh pouštět půl milionu aut ročně. Dnes se v Indii prodají dva miliony nových aut, trojkolek a motocyklů ročně.
Zatímco trh a automobily ve Spojených státech zažívá nejpomalejší růst za posledních deset let, prodeje v Japonsku klesají a v západní Evropě stagnují, na rozvíjejících se trzích, jako jsou Indie a Čína, rostou desetiprocentním tempem.
Není tedy divu, že se automobilky jako GM či Toyota cítí ohroženy tváří v tvář vozítku za v přepočtu 45 tisíc korun. Nemá sice ergonomicky tvarované sedačky a poměr plastu a plechu tak úplně nesvědčí o jeho bezpečnosti, nicméně Indové z něj jsou nadšeni. Konečně jim někdo nabídl lidové auto, podobně jako Henry Ford přinesl Američanům Ford T na začátku minulého století.
Pro srovnání: nejlevnější nové auto v současnosti je v USA Chevrolet Aveo, čtyřikrát dražší než Nano, v Japonsku Daihatsu za více než dvojnásobek Tatova miniauta, v Evropě je k dostání Fiat Panda vyráběný v Polsku v ceně od 180 tisíc korun, tedy téměř čtyřikrát dražší než Nano.
Foto: archiv