Komise chce dát členským zemím větší flexibilitu u sazeb DPH

Ekonomika
7. 4. 2016 15:00
Evropská komise chce členským zemím dát více autonomie při uplatňování snížených či nulových sazeb DPH.
Evropská komise chce členským zemím dát více autonomie při uplatňování snížených či nulových sazeb DPH.

Evropská komise chce členským zemím dát více autonomie při uplatňování snížených či nulových sazeb DPH. Novinářům to řekl eurokomisař pro hospodářské otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Návrh, představený ve dvou možných variantách, bude součástí celkové reformy daně, jejíž části chce komise po diskusi s členskými zeměmi a europarlamentem postupně předložit v letošním a příštím roce.

Předložený návrh má stávající unijní systém DPH zjednodušit a "zpřístupnit" podnikatelům. Nyní platná pravidla pocházejí z 90. let minulého století a součástí jejich modernizace tak bude také například podpora elektronického obchodování či sjednocení sazeb na elektronické knihy a časopisy s jejich papírovými protějšky.

Podle Moscoviciho navrhuje komise dvě varianty toho, jak změnit stávající snížené sazby. První možností je zachovat minimální základní sazbu 15 procent a pravidelně na základě informací z členských států revidovat seznam zboží a služeb ve snížené sazbě.

Druhou možností je seznam zcela zrušit. Podmínkou však musí být v takovém případě existence záruk, že to nebude znamenat podvody a nekalou soutěž na jednotném trhu.
Podle obou možností by zůstala zachována aktuálně použitelná nulová i snížená sazba. Moscovici dal jasně najevo, že osobně preferuje druhou z nabídnutých možností, která je podle něj pružnějším řešením.

Výpadky z příjmů z DPH - tedy rozdíl mezi očekávanými a skutečně vybranými penězi - dosáhly v EU v roce 2013 téměř 170 miliard eur (skoro 4,6 bilionu Kč). Komise přitom odhaduje, že podvody snižují příjmy o zhruba 50 miliard ročně.

"Přicházíme o obrovskou sumu, kterou bychom mohli investovat do hospodářského růstu a pracovních míst. Je načase, abychom tyto peníze vymohli," poznamenal dnes Moscovici. Ještě letos proto chce komise představit opatření, která snahy členských zemí o výběr DPH podpoří. Výběr DPH je také jedním z tradičních zdrojů evropského rozpočtu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ