Komodity v roce 2018: kakau se dařilo, ropa si pohoršila

Ekonomika
15. 1. 2019 05:37
Z komodit v roce 2018 nejvíce vzrostly ceny kakaa (ilustrační foto).
Z komodit v roce 2018 nejvíce vzrostly ceny kakaa (ilustrační foto).

Z komodit v roce 2018 nejvíce vzrostly ceny kakaa (o 28 procent), pšenice (o 18 procent) a paladia (o 13 procent). Naopak ceny dřeva a benzinu klesly o 26 procent a hliníku o 30 procent. Z drahých kovů cena zlata zlevnila o dvě procenta, stříbra o devět procent a cena platiny o 15 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Colosseum.

Výrazně propadly ceny ropy. "Vývoj na trhu s ropou byl jedním z nejsledovanějších. V průběhu roku cena ropy posilovala až na maxima nad úrovní 85 dolarů za barel, načež následoval silný propad, který v případě ropy Brent znamenal pro rok 2018 ztrátu o 19 procent a v případě ropy WTI ztrátu 25 procent," uvedlo Colosseum. Extrémní propady cen podle analýzy zapříčinil zejména rostoucí objem produkce ropy USA, Saúdské Arábie a Ruska. Svou roli však sehrály také obavy z nižší poptávky ze strany Číny, která reportovala významné oslabení průmyslové produkce.

"Pro komodity byl rok 2018 smíšeným rokem. První část roku se většině dařilo a jejich ceny rostly, například ropě, obilovinám s výjimkou sóji, z počátku roku i technickým komoditám a drahým kovům," řekl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. Některé komodity ale začaly v průběhu roku trpět obchodními válkami mezi USA a Čínou.

Nejvíce byl podle Ryby zasažený trh se sójou, nedařilo se ani technickým kovům, které v průběhu roku začala brzdit i zpomalující světová ekonomika a obchodní války. Příkladem je měď. Největší ztráty zaznamenaly komodity od října do konce roku, kdy začaly významně propadat akciové trhy a zesílily obavy ze zpomalování světové ekonomiky. Obecně podle něj komoditám nepřál posilující dolar.

Opačně vzhledem ke komoditnímu vývoji se chovala cena zlata. Ta dosáhla maxima koncem ledna 2018 a v průběhu relativního klidu v ekonomice a po vypuknutí obchodních válek, kdy začal významně posilovat dolar, cena zlata v průběhu roku klesala. Podobný byl podle Ryby vývoj i u platiny a stříbra. Koncem roku, kdy začaly propadat akciové trhy a dolar přestal posilovat, začala cena drahých kovů růst, zejména u zlata. Na ceny platiny negativně dolehly tlaky ohledně negativního vývoje v automobilovém průmyslu, podotkl Ryba.

Většina průmyslových komodit zaznamenala v uplynulém roce 2018 určitý pokles, upozornil analytik společnosti Cyrrus Petr Pelc. Zářnou výjimkou bylo podle něj paladium, které rostlo především díky svému specifickému používání v katalyzátorech automobilů. Růst v loňském roce zaznamenaly také zemědělské komodity, především pšenice a kukuřice, poznamenal.

"Rok 2018 byl pro komodity hodně podobný roku 2008. Tedy již se mluví o nějakém zpomalení, některé akciové indexy jsou silně v záporu, komoditní indexy tak silně záporné nejsou," uvedl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Příčiny poklesu cen komodit jsou stejné jako u akcií, tedy sílící dolar, rostoucí dolarové sazby, hrozby obchodních válek, obava z obecného světového ekonomického vývoje, celkový ústup od rizikových aktiv. Jak připomněl, existují i komodity, které v roce 2018 dokázaly posílit. Především jde podle něj o elektřinu na evropském kontinentu.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/TinaKirk

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ