Bohatý ropný emirát Kuvajt nemůže pokračovat ve štědrém sociálním systému, který obyvatelům země přináší rozsáhlé výhody. Uvedl to kuvajtský premiér, šajch Džábir Mubárak Hamad Sabah.
"Současný systém sociálního státu, na který jsou Kuvajťané zvyklí, není udržitelný," tvrdí premiér v úvodu vládního programu zaslaného zákonodárcům. Upozorňuje, že Kuvajt musí snížit rozpočtové výdaje a omezit spotřebu svých přírodních zdrojů.
Premiér již dříve podobně jako další kuvajtští představitelé i Mezinárodní měnový fond varoval před stoupajícími výdaji Kuvajtu. Obává se, že státní příjmy, které pocházejí především z ropy, by brzy mohly začít za výdaji zaostávat.
Kuvajt podobně jako další bohaté ropné země v Perském zálivu nevybírá daň z příjmu a poskytuje obyvatelům štědrý sociální systém. Všichni obyvatelé, včetně cizinců, mají k dispozici subvencovaný benzin a levnou elektřinu i vodu. Kuvajtští občané navíc dostávají subvence na bydlení a potraviny.
Štědré státní výdaje byly podle analytiků jedním z důvodů, proč se Kuvajtu do značné míry vyhnuly nepokoje v arabském světě označované jako arabské jaro. Kuvajtští občané jsou totiž ochotni akceptovat určitá politická a sociální omezení výměnou za pohodlný život, píše agentura Reuters.
Vláda ve svém čtyřletém programu tvrdí, že pokud by státní výdaje pokračovaly v růstu současným tempem, dostal by se kuvajtský rozpočet do roku 2021 do deficitu, což by "ohrozilo národní a sociální bezpečnost a stabilitu země".
Vláda plánuje "zracionalizovat" subvence, aby zajistila, že se dostanou k lidem, které je nejvíce potřebují. Státní subvence nyní podle místních médií přesahují pět miliard dinárů (330 miliard Kč) ročně. Vláda již dříve ujistila, že změny v subvencích nebudou mít negativní dopad na Kuvajťany s nízkými příjmy.