Tradiční výroba vína na Korsice je v ohrožení. Kromě krize na ni dopadla i evropská reforma vinařství.
"Nejen, že čelíme ekonomické krizi a propadu spotřeby. Kromě toho musíme řešit požadavky Evropské unie, které ohrožují existenci našeho vinného sektoru," řekl pro agenturu Reuters Bernard Sonnet, ředitel společnosti CIV Corse, organizace vinařů na Korsice.
Část vinic se zlikviduje
Naráží tím na reformu vinařství, která má za cíl omezit rozlohu evropských vinic. Podle serveru wijnidee.com unie požaduje, aby bylo deset procent vinic na Korsice zaoráno.
Navíc Korsika bojuje s rostoucími náklady na dopravu. Ty se do jinak nízké ceny láhve vína promítají z deseti až dvanácti procent.
Výroba vína je pro ekonomiku francouzského ostrova nezbytná. Společně s turistikou představuje hlavní zdroj jeho příjmů. Na Korsice se každoročně vyprodukuje průměrně 370 tisíc hektolitrů nápoje. "Tento objem je sice proti celkové francouzské produkci kapkou v moři, pro Korsiku však představuje hlavní položku exportu," píše Reuters.
ČTĚTE TAKÉ: Světová spotřeba vína mírně klesla
CIV Corse zdůrazňuje, že pokud se zlikviduje část vinic, výroba klesne, což bude mít negativní vliv na hospodaření ostrova. Zástupci společnosti označují současnou hodnotu objemu produkce za hranici, pod kterou by se Korsika neměla dostat. "Spíš než kácet vinice bychom měli rozvíjet obchod a podporovat konzumaci evropského vína," řekl podle ČT24 jeden z vinařů.
Produkcí vína se na Korsice zabývá devět společností. Ve výrobě pracuje okolo 1500 zaměstnanců, z toho 950 pěstitelů. Do zahraničí se vyváží 56 procent celkové produkce. Nejdůležitějším odběratelem je Francie, zbytek tvoří země Evropské unie. Tržby z exportu nápoje činí každoročně okolo 120 milionů eur.
Foto: www.clospepe.com