Kuba strádá. Občanům vzkazuje, že je čekají horší časy

Ekonomika
30. 4. 2017 05:20
Kuba po dvou letech rozpočtových škrtů plánuje i v příštím roce další omezování výdajů (ilustrační foto),
Kuba po dvou letech rozpočtových škrtů plánuje i v příštím roce další omezování výdajů (ilustrační foto),

Kuba po dvou letech rozpočtových škrtů plánuje i v příštím roce další omezování výdajů. Hlavním důvodem je prohloubení krize ve Venezuele, jejím socialistickém spojenci.To má negativní dopady i na kubánské finance, uvedl list vládní komunistické strany Granma. Karibský ostrov loni začal omezovat dovoz a snižovat spotřebu pohonných hmot a elektřiny. Centrálně plánovaná ekonomika se pak poprvé za téměř 25 let propadla do recese.

"Základním předpokladem (plánu na rok 2018) je splnění cílů produktivity a služeb prostřednictvím výkonnosti a snížení nákladů na úroveň nižší než v roce 2017," napsal list s odvoláním na zprávu, kterou pro radu ministrů připravil ministr hospodářství Ricardo Cabrisas.

Kvůli prudkému propadu cen ropy v roce 2014 Venezuela omezila dodávky dotovaného paliva na Kubu i platby za odborné služby, jako je například lékařská péče, které získává od Kuby. Také další spojenci těžící ropu, Angola a Alžírsko, mají problémy s nedostatkem hotovosti, aby mohli platit za služby, které získávají do Kuby.

Na Kubě sice vzkvétá cestovní ruch, ani tento růst ale zatím nestačí na to, aby aby odvrátil problémy s dostatkem tvrdé měny. Kuba nezveřejňuje aktuální informace o svém dluhu, platební bilanci a běžném účtu. Kubánský prezident Raúl Castro před rokem připustil, že země má nedostatek hotovosti a v prosinci dodal, že má problémy s platbami dodavatelům a poděkoval jim za trpělivost.

Castro také uvedl, že ekonomika loni klesla o jedno procento. V předchozích čtyřech letech podle něj rostla v průměru o tři procenta.

Tento měsíc se na Kubě objevil relativně mírný nedostatek plynu. Letos jsou také nepravidelné dodávky dováženého spotřebního zboží.

Diplomaté a zahraniční podnikatelé uvádějí, že někteří partneři ze společných podniků mají problémy s repatriací zisků, protože státní banky mají málo hotovosti k odeslání do zahraničí.

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ