Loňský růst světových burz je dlouhodobě neudržitelný

Ekonomika
4. 1. 2014 16:00
Americké akcie loni investory potěšily.
Americké akcie loni investory potěšily.

Hodnota amerických korporací se v minulém roce zvýšila o zhruba třicet procent, což představuje největší nárůst od roku 1997. Japonské společnosti pak investory potěšily zhodnocením o přibližně šedesát procent.

Velká část růstu jde přitom na vrub extrémních opatření centrálních bank. To znamená, že při přiškrcení kohoutků se tempo růstu burz přinejmenším zpomalí. A je jisté, že jednou k němu dojde, protože dříve nebo později se pumpování peněz do ekonomiky projeví v cenovém růstu či vytváření gigantických bublin, k čemuž ostatně podle řady investorů dochází.

Ostatně podle výzkumu CNNMoney z loňského ledna analytici očekávali, že americké akcie posílí o 4,3 procenta. I je tak musel zaskočit nebývalý růst newyorské burzy.

Dlouhodobě (v řádu desetiletí) se navíc výnosy u amerických akcií pohybují v jednociferných řádech. Od dvanáctiletého minima v březnu 2009 se však hodnota amerických firem zvýšila o 173 procent.

Burzy se tak začínají stávat dalším rizikem, které může otřást nejen portfoliem investorů, ale i světovou ekonomikou. Zvláště americké domácnosti mají totiž velkou část majetku uloženou v akciích. Jejich propad by způsobil zchudnutí domácností a tím i jejich ochotu utrácet, což by poškodilo celou americkou ekonomiku.

Enormní růst burz, který pomohli vytvořit centrální bankéři po celém světě, se tak stává dvousečným mečem. Růst cen akcií totiž pomáhal zvyšovat spotřebitelskou důvěru a tím i růst ekonomiky. Zastavení umělého růstu by však naopak hospodářství srazilo dolů.

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ