Megafúze desetiletí. Shell koupil britskou BG Group za 1,77 bilionu

Ekonomika
8. 4. 2015 09:16
Ropný koncern Royal Dutch Shell se dohodl na převzetí britské plynárenské skupiny BG Group.
Ropný koncern Royal Dutch Shell se dohodl na převzetí britské plynárenské skupiny BG Group.

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell se dohodl na převzetí britské plynárenské skupiny BG Group za zhruba 70 miliard dolarů (1,77 bilionu Kč). Obě firmy to uvedly ve společném oznámení. Bude to první megafúze v odvětví těžby ropy a plynu za poslední desetiletí a čtvrté největší spojení v tomto sektoru od roku 1996.

Shell, který je s tržní hodnotou 202 miliard dolarů největší ropnou společností v Evropě, si koupí BG výrazně posílí pozici v těžbě zemního plynu. Co do velikosti se přiblíží americkému rivalovi Exxon Mobil, který je s kapitalizací 360 miliard dolarů největší veřejně obchodovanou ropnou společností světa. Tržní hodnota BG činila v úterý 46 miliard dolarů.

Shell se s BG dohodl, že za akcie britské firmy zaplatí v hotovosti a svými akciemi v poměru, který bude znamenat přirážku asi 52 procent k průměrné tržní ceně akcie BG za posledních 90 dní. Akcionáři BG budou vlastnit zhruba 19 procent spojené společnosti. Vedení obou společností doporučila akcionářům spojení schválit.

Akcie BG zahájily středeční obchodování na londýnské burze vzestupem o 42 procent. Akcie Shellu naopak o téměř dvě procenta klesly. Kurz akcií konkurenčního britského koncernu BP ale vzrostl o 3,5 procenta.

Shell získá převzetím BG přístup k rozsáhlým projektům v těžbě plynu v Brazílii, východní Africe, Austrálii, Kazachstánu a Egyptě a k ambiciózním projektům na poli zkapalněného zemního plynu (LNG). Objem jeho rezerv ropy a plynu se po transakci zvýší o 25 procent.

"Máme dvě velmi silná portfolia aktivit, v těžbě v hlubokých vodách a v plynu," řekl na tiskové konferenci generální ředitel Shellu Ben van Beurden. Dodal, že skupina se chce stát předním světovým producentem LNG.

BG se v poslední době dostala do potíží kvůli problémům v Egyptě a musela z hodnoty svého majetku odepsat asi šest miliard dolarů. Její celoroční zisk klesl o osm procent a firma snížila letošní plán investičních výdajů o 36 procent.

Propad cen ropy, které od loňského léta klesly na zhruba polovinu, nutí těžaře snižovat náklady a jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vzájemné spojování. Obě firmy odhadly, že jejich vzájemné spojení přinese díky "synergickým efektům" navíc téměř čtyři miliardy dolarů ročně.

Nízké ceny ropy vytvořily v ropném sektoru prostředí podobné situaci na konci 90. let a počátku tisíciletí, kdy se dohodla řada velkých převzetí a fúzí. Exxon tehdy získal současnou podobu převzetím společnosti Mobil, Chevron se spojil s firmou Texaco a BP koupila společnosti Amoco a Arco.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ